V letu 2015 so državljani prek spletnega orodja predlagam.vladi.si poslali 381 predlogov, kar je povprečno 54 predlogov na mesec. Od novembra 2009, ko so spletno orodje vzpostavili, so uporabniki skupaj poslali 5504 predloge. Približno tretjina oziroma 1915 predlogov je na glasovanju dobilo zadostno podporo in so jih poslali v reševanje pristojnim ministrstvom in vladnim službam. Objavili so 1644 odzivov pristojnih organov, v približno desetih odstotkih primerov pa pristojni organi zamujajo s pripravo odgovora.
Največ predlogov (406) je v reševanje prejelo ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, 320 jih je prejelo ministrstvo za infrastrukturo (v preteklosti ministrstvo za promet), 315 ministrstvo za finance in 298 ministrstvo za javno upravo (oziroma ministrstvo za pravosodje in javno upravo).
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Kot pojasnjujejo v vladnem uradu za informiranje, je bilo v preteklosti le malo predlogov realiziranih. Zato od februarja letos izbrane predloge mesečno obravnava vladni odbor za državno ureditev in javne zadeve, ki ga sestavljajo ministri oziroma njihovi državni sekretarji.
Če je pred letom 2015 le 21 predlogov oziroma 1,5 odstotka prejelo pozitiven odziv pristojnega organa, so od februarja letos zabeležili kar 16 predlogov oziroma približno 12 odstotkov vseh obravnavanih predlogov, ki so prejeli pozitiven odziv pristojnega ministrstva oziroma je njihovo implementacijo podprl odbor za državno ureditev in javne zadeve.
Urad vlade za komuniciranje tako trenutno spremlja realizacijo predlogov, ki so v letošnjem letu dobili pozitiven odziv pristojnih organov. Ti se med drugim nanašajo na prepoved veriženja podjetij, uvedbo strožjih predpisov za varstvo pred hrupom, dolžnost preživljanja, obvezno javno objavo diplom, magisterijev in doktoratov, strokovni nadzor nad programom otroške srčne kirurgije, opijanje mladoletnikov in trimesečni odpovedni rok javnim uslužbencem.
Je pa med predlogi, ki so jih državljani izglasovali, tudi velik delež takšnih, ki so težko uresničljivi. Med bolj nenavadnimi je denimo uzakonitev poligamije ali ustanovitev javnih "uniseks" stranišč. Državljani vladi predlagajo tudi selitev ministrstev po Sloveniji, opredelitev motečega pasjega lajanja kot prekrška, prepoved cerkvenega zvonjenja in uvedbo šolnin.
Eden od uporabnikov je predlagal kastracijo posiljevalcev, drugi pa si je zaželel manj reklam na televiziji. Med predlogi najdemo tudi pobudo, da bi morali zdravniki povrniti stroške šolanja, če "zbežijo" v tujino.