Svet

Obvlada svoj posel

Luka Tetičkovič
8. 8. 2015, 07.01
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Republikanski kandidat za ameriškega predsednika Donald Trump nima sramu. Predsedniško letalo že ima, če ne bo dobil republikanske nominacije, bo kandidiral na lastno pest. Očitki na njegov račun so jalovi, republikanci ljubijo zmagovalce.

Reuters

»Ali je med kandidati na odru kdo, ki ni pripravljen priseči, da ne bo stopil v neodvisno kampanjo proti kandidatu, ki dobi nominacijo Republikanske stranke,« je na začetku razprave televizije Fox News vprašal voditelj omizja. Roko je dvignil samo Trump in požel žvižge neodobravanja, »to lahko prisežem samo, če sem jaz tisti, ki prejme republikansko nominacijo«.

Trump ne potrebuje Amerike, Amerika potrebuje Trumpa

»Hillary Clinton sem rekel, naj pride na mojo poroko. Prišla je na mojo poroko.«

Naredimo Ameriko spet veliko je volilno geslo, s katerim je pred 25 leti predsedstvo osvojil Ronald Reagan in s katerim ga zdaj osvaja »teflonski don«. Amerika je delovala zanj, zdaj bo on deloval zanjo, pravi izmuzljivi nepremičninski magnat, ki ga je nemogoče prijeti za besedo. Ena od nasprotnic ga je namreč obtožila, da je v preteklosti pomagal financirati senatno kampanjo demokratke Hillary Clinton. Milijarder se ni pustil zmesti, hladnokrvno je priznal, da izkorišča ameriški politični sistem s kupovanjem politikov, ki mu nato vračajo usluge. Na vprašanje, kaj je dobil od Clintonove, je odgovoril, da je prišla na njegovo poroko. »Ni imela druge izbire,« se je izmotal Trump.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Pravi, da ni nikoli bankrotiral

Če ne bo dobil republikanske nominacije, bo za predsednika kandidiral na lastno pest.

»Med stotinami poslov, ki sem jih sklenil, sem v štirih primerih izkoristil zakon. Če smo pošteni, so to storili tudi vsi ostali, ki so bili v mojem položaju,« trdi predstavnik enega odstotka, ki se niti malo ne sramuje svojega privilegiranega položaja. Pri tem ima celo prav, tehnično gledano, namreč nikoli ni razglasil osebnega bankrota. Druga zgodba so njegove pravne osebe. V njihovem imenu si je kar štirikrat pomagal z zakonodajo, ki pravni osebi omogoča bankrot, upniki pa morajo privoliti v reorganizacijo dolgov in nad dolžnika ne smejo poslati izvršbe. Kot vsak uspešen poslovnež tudi Trump ve, da za svoje slabe posle nikoli ne smeš zastaviti osebnega premoženja.

Republikanski volivci ljubijo objestnost

Kar smo navedli do zdaj, je le delček mozaika, ki bi moral v igri, v kateri veljajo enaka pravila za vse, pokopati vsakega resnega kandidata. Vendar ne Trumpa, podpora mu raste. Po zadnjih raziskavah javnega mnenja bi mu republikansko nominacijo namenilo kar 57 odstotkov članov republikanske stranke. Raziskave povrhu ugotavljajo, da vse manj članstva nanj gleda kot na klovna. Število tistih, ki menijo, da za kandidata ni primeren, se je skrčilo s 65 odstotkov na 45 odstotkov.