Slovenija

Erjavec: Slovenija bo novega arbitra imenovala pravočasno

STA/J.P.
7. 8. 2015, 15.31
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Zunanji minister Karl Erjavec in predsednik odbora DZ za zunanjo politiko Jožef Horvat sta danes sporočila, da bo slovenska politika o novem arbitru na arbitražnem sodišču med Slovenijo in Hrvaško odločala prihodnji četrtek. Erjavec je dejal, da "ga bomo pravočasno imenovali". Horvat je pozval predvsem k državniški drži slovenske politike.

sta

Kot sta napovedala na skupni novinarski konferenci, se bodo že v četrtek zjutraj sestali voditelji parlamentarnih strank, nato bo potekala zaprta seja odbora DZ za zunanjo politiko (OZP), zatem pa še seja vlada. Kot je dejal Erjavec, bo Slovenija arbitra pravočasno imenovala. Rok sodišča naj bi se sicer iztekel 20. avgusta.

Glede tega, koga bi lahko imenovala Slovenija oz. ali bi to odločitev morda prepustila predsedniku arbitražnega sodišča, se ne Erjavec ne Horvat nista želela izrekati. Kot je dejal Erjavec, bo odločitev odvisna od razprave na sestanku predsednikov strank, pomembno bo tudi mnenje OZP, na koncu pa bo odločitev sprejela vlada.

Erjavec je sicer vmes nakazal, da "kar se tiče našega arbitra, ga bomo pravočasno imenovali", pričakuje pa, da se bo to zgodilo v četrtek. Horvat pa je na vprašanja glede tega, kdo naj bi bil arbiter dejal, da je ta trenutek najbolj pomembno, "da v ospredje postavimo državo republiko Slovenijo; zdaj ni čas, da v ospredje postavljamo strankarske interese, še manj interese posameznih politikov".

Erjavec je tudi zavrnil, da bi moral zaradi odstopa arbitra Ronnyja Abrahama "prevzeti odgovornost". "Lahko vam zagotovim, da ga nisem prepričeval, naj odstopi," je dejal minister in zatrdil, da odstop Abrahama ni nič posebnega, v bistvu "del pravnega postopka".

Na današnjem sestanku na zunanjem ministrstvu, ki je bil sicer namenjen predvsem oceni stanja po odstopu Abrahama, so ob Erjavcu in Horvatu sodelovali še predstavniki iz urada predsednika republike, iz premierjevega kabineta ter DZ. Sodelovala sta tudi slovenski veleposlanik na Hrvaškem Vojko Volk in slovenska agentka pred arbitražnim sodiščem Mirjam Škrk.

Zakaj se je Abraham odločil za odstop, Erjavec ni želel komentirati. Je pa poudaril, da se arbitražni postopek nadaljuje in da Slovenija v celoti zaupa arbitražnemu sodišču.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Tudi Horvat je spomnil, da tudi OZP, ki celoten postopek vseskozi skrbno spremlja, podpira krepitev integritete in neodvisnosti sodišča ter vztraja, da se postopek izpelje do konca.

Erjavec je še pojasnil, da so v stalnem stiku tudi z odvetniško ekipo, vendar pa, kot je dejal, vsebine teh pogovorov ne more javno komentirati.

Ponovil pa je tudi stališče, da enostranski odstop od arbitraže, za katerega se je odločila Hrvaška, ni mogoč. Je pa menil, da Hrvaška glede na namero po odstopu od arbitraže svojega novega arbitra ne bo imenovala. Rok sodišča se izteče 14. avgusta, dan kasneje, kot je odločitev o "slovenskem" arbitru napovedala slovenska vlada.

Minister pa je izrazil zadovoljstvo, da nadaljevanje arbitražnega procesa kot edinega načina reševanja vprašanja meje med Slovenijo in Hrvaško podpira tudi Evropska komisija, kar je po mnenju Erjavca ključno.

"Tudi ostale države, zlasti članice Evropske unije so tega mnenja," je zatrdil Erjavec in spomnil, da je bil arbitražni sporazum podpisan tudi pod okriljem švedskega predsedstva EU.

Sicer pa slovenska diplomatska mreža aktivno pojasnjuje situacijo in stališča Slovenije, da vidimo arbitražo kot edini instrument za razreševanje tovrstnih sporov. "V regiji imajo nekatere države še odprta mejna vprašanja in stališče Slovenije je, da je arbitražni postopek pravi način reševanja teh sporov," je še dejal minister.