Po poročanju časnika je cena operacij z robotom da Vinci - robotsko kirurgijo ima samo Splošna bolnišnica Celje - zaradi tehnologije 2400 evrov višja od najdražjih laparoskopskih. Ker pa so rezultati boljši, se je okoli 150 bolnikov v času, ko Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) višje cene ni priznal, za robotsko operacijo odločilo in doplačalo 1500 evrov. Zavod jim je denar povrnil, ga vzel bolnišnici in vložil tožbo.
ZZZS bolnišnico toži za plačilo pogodbene kazni, za vsak primer po 1200 evrov, kot je določeno v splošnem dogovoru. Prvih 42 primerov je že bilo obravnavanih na sodišču, vendar je ZZZS izgubil, ker mu ni uspelo dokazati, da je bolnišnica to počela z namenom pridobitništva. Direktorica celjske območne enote ZZZS Marina Senčar je poudarila, da se je sodišče strinjalo, da zaračunavanje doplačil zavarovanim osebam ni bilo upravičeno. "Ta del ni bil predmet sodnega spora, ker smo zavarovanim osebam že pred tožbo plačana sredstva povrnili in jih odtegnili bolnišnici Celje. V začetku letošnjega leta pa smo vložili skupno tožbo za 127 primerov," navaja Delo.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
ZZZS višjo ceno, to je 6400 evrov na robotsko operacijo, plačuje od 1. julija 2013.
Od bolnišnice zdaj zahtevajo 152.000 evrov, čeprav Senčarjeva priznava, da osnovni cilj tožbe sploh ni plačilo. "Veliko pomembneje je, da preprečimo neupravičeno zaračunavanje doplačil zavarovanim osebam tudi pri drugih izvajalcih. Verjamemo, da so nove metode zdravljenja dražje od klasičnih, vendar bolnišnica razlike v ceni ne bi smela prevaliti na zavarovane osebe, preden bi ji to dejstvo uspelo dokazati zdravstvenemu svetu in s tem doseči višjo ceno," je pojasnila.
ZZZS višjo ceno, to je 6400 evrov na robotsko operacijo, plačuje od 1. julija 2013. Celjski kirurgi so prvo robotsko operacijo opravili že maja 2010. Ves čas so skušali dokazati zdravstvenemu svetu, da so te operacije boljše. Težave so imeli predvsem s pridobivanjem podatkov.
Senčarjeva sicer priznava, da so naprednejše operativne metode bolj prijazne, a to ne pomeni, da jih lahko izvajalci zaračunavajo zavarovanim osebam. "Za uvajanje in vrednotenje novih tehnologij je predpisan postopek. Če bi lahko izvajalci sami določali, katera njihova storitev je pokrita s ceno, ki jo plačuje zdravstveno zavarovanje, in katera ne, bi bolniki kmalu morali doplačevati za prav vsako zdravstveno storitev," je še dejala.