V preteklosti so delavci Luke Koper že opozorili na nepravilnosti in kršenje delavske zakonodaje. Pri varuhu človekovih pravic smo preverili, ali je zdaj poskrbljeno za njihovo varnost in pravice.
PRAVICE DELAVCEV
»Varuh človekovih pravic je v preteklosti prejel pobude, ki so se nanašala na kršenje pravic zaposlenih v Luki, posebej pristaniških delavcev, in na zagotavljanje njihove varnosti pri delu. V zadnjem času jih ne prejema več,« so povedali v uradu varuha človekovih pravic. Ob tokratnem obisku so s predsednikom uprave Luke Koper Dragomirjem Matićem govorili predvsem o uveljavljanju pravic izvajalcev pristaniških storitev (IPS) – pogodbenih partnerjev, ki imajo v Luki delavce. Matić je zagotovil, da so vzpostavili strožji nadzor nad IPS in trenutno ni težav.
TRETJI POMOL
Varuhinja je s svojimi sodelavci obravnavala tudi okoljsko problematiko slovenske obale oziroma vprašanja zagotavljanja pravice do zdravega okolja: »Nedavno smo bili opozorjeni na po mnenju pobudnikov neustrezen državni prostorski načrt za gradnjo tretjega pomola. Varuh pobudo obravnava. Le odprtost do prebivalcev in strpen dialog z vsemi vpletenimi bosta pripeljala do takšne rešitve, ki bo omogočala sobivanje,« ocenjuje varuhinja. Glede skrbi za zdravo okolje so v Luki zagotovili, da bodo pri odločitvah o morebitnih novih investicijah in posegih v prostor upoštevali okoljevarstvene kriterije. Ob obisku je bila seznanjena tudi z načini, kako poskušajo obvladovati prašenje, svetlobno onesnaževanje, hrup in druge situacije, povezane z varovanjem okolja.