O tem, da gre odločitev pričakovati v sredini decembra, je danes Stalno arbitražno sodišče v Haagu, ki za slovensko-hrvaško arbitražno sodišče deluje kot nekakšen sekretariat, seznanilo vpletene strani.
Obenem so spomnili, da bo odločitev zavezujoča in bo predstavljala končno rešitev spora glede meje med državama. Na kratko so tudi povzeli ključne dele arbitražnega sporazuma iz novembra 2009 ter delo arbitražnega sodišča v minulih treh letih.
Nadaljnje informacije glede odločitve bodo objavljene na spletni strani Stalnega arbitražnega sodišča, so še zapisali.
S slovenskega zunanjega ministrstva so za STA potrdili, da je "Stalno arbitražno sodišče Slovenijo o predvidenem okvirnem datumu uradno obvestilo". "Določitev datuma je v domeni arbitražnega sodišča, Slovenija je z njim zadovoljna," so dodali.
Ob tem so izpostavili, da se je potrebno zavedati, da je celoten primer, ki vključuje poleg morskih vprašanj tudi določitev celotne kopenske meje, zelo obsežen in zahteven, zato si je arbitražno sodišče za preučitev vseh predstavljenih argumentov in dokumentacije očitno vzelo nekoliko več časa.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
O tem, kdaj bi lahko arbitri razkrili svojo težko pričakovano odločitev, se je sicer doslej že veliko ugibalo, medtem ko so na samem sodišču v Haagu doslej molčali, saj da je postopek zaupen.
Po koncu ustne obravnave junija lani sta tako Slovenija kot Hrvaška izrazili pričakovanje, da bo sodba znana v prvi polovici leta 2015. V začetku leta je nato zunanji minister Karl Erjavec opozoril, da to najverjetneje pomeni konec junija, začetek julija.
S prihodom poletja so se ugibanja selila na jesen, čeprav Stalno arbitražno sodišče nima poletnih sodnih počitnic, slišati pa je bilo tudi ocene, da bodo v Haagu počakali na parlamentarne volitve na Hrvaškem. Datum teh še ni razpisan, bi pa naj potekale enkrat do konca februarja 2016.
Arbitri pri svojem delu sicer časovno niso omejeni. V skladu z arbitražnim sporazumom naj bi razsodbo izdali "brez odlašanja ob upoštevanju vseh relevantnih dejstev, ki se nanašajo na primer".
Največji kamen spotike in s tem tudi najtežja naloga arbitrov je določitev meje na morju in stika Slovenije z odprtim morjem.