Slovenija

Za bivšega kranjskega župana predlagana pogojna zaporna kazen

STA
29. 6. 2015, 14.52
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Kranjsko tožilstvo za bivšega kranjskega župana Mohorja Bogataja in njegovo sodelavko Tatjano Hudobivnik zaradi zlorabe položaja predlaga izrek polletne pogojne zaporne kazni s preizkusno dobo dveh let. Obramba na drugi strani za oba obtožena zahteva oprostilo sodbo. Sodnica Marjeta Dvornik bo svojo odločitev sporočila v torek zjutraj.

sta

Obtožnica Hudobivnikovo, ki je bila vodja urada za splošne zadeve na Mestni občini Kranj, in bivšega župana Bogataja bremeni zlorabe položaja. Po trditvah tožilstva je Hudobivnikova februarja 2011 Mitji Heraku kot izbranemu novemu direktorju občinske uprave dala v podpis pogodbo o zaposlitvi za nedoločen čas, kar je bilo v nasprotju z razpisnimi pogoji.

Okrožna državna tožilka Helga Dobrin je v današnji zaključni besedi ocenila, da je dokazni postopek pokazal, da obdolžena kljub temu, da sta dobivala jasna navodila pristojnih inštitucij, tega nista hotela upoštevati. "Ocenjujem, da njuno postopanje v tej zadevi jasno kaže nato, da je bil njun naklep prisoten že od vsega začetka," je poudarila.

Prav obratno trdita obtožena, ki sta izpostavila, da sta ravnala v dobri veri in prepričanju, da je bilo njuno ravnanje zakonito. Obramba je vztrajala, da kaznivega dejanja sploh ni bilo in je vse teklo v skladu z zakonom o javnih uslužbencih, po katerem uradniku v primeru prejšnje zaposlitve za nedoločen čas tudi na novem delovnem mestu pripada pogodba za nedoločen čas.

"Inšpektorat in tožilstvo ne argumentirata, zakaj naj bi bilo ravnanje obdolženih v nasprotju z zakonom," je izpostavil zagovornik Hudobivnikove Mitja Sever in dodal, da inšpektorica, ki je ugotovila kršitve zakona o javnih uslužbencih pri zaposlitvi Heraka, sploh ni znala razložiti, kako je interpretirala zakonski tekst in ga je celo dopolnjevala.

Dejstvo je, da je Herak, ki je bil pred nastopom delovnega razmerja pri Mestni občini Kranj zaposlen na policiji, imel status uradnika. Zato po Severjevem mnenju ni bilo razlogov za sklenitev pogodbe o zaposlitvi za določen čas namesto za nedoločen čas, kot je zahtevala inšpektorica za sistem javnih uslužbencev.