Les Kinnely in Dick Spink sta pusti atol, sicer del Marshallovih otokov, januarja dodobra prečesala z detektorji kovin. Tako sta odkrila številne kovinske delce, vendar jih večina ni bila del Electre – dvomotornega letala, ki ga je upravljala Amelia Earhart. Bi pa lahko od letala prišla dva delca, ki jih trenutno analizirajo v podjetjih Alcoa in Parker Aerospace. Povsem mogoče bi namreč bilo, da je okrogli kovinski del zaščite na zavori letala, medtem bi tanki aluminijasti del lahko bil del samega kolesa.
Negotova usoda
Amelia Earhart je izginila 2. julija leta 1937, potem ko je že skoraj postala prva ženska, ki je ob ekvatorju obletela Zemljo. Z navigatorjem Fredom Noonanom je proti otoku Howland v Tihem oceanu poletela z Nove Gvineje. Sodeč po radijskih signalih naj bi bila že blizu svojega cilja, od koder bi morala poleteti proti Havajem, potovanje pa bi sklenila v Kaliforniji. Vendar pa zaradi oblačnih razmer ni uspela locirati otoka Howland, po nekaj letih pa je zavladalo prepričanje, da je Earhartovi zmanjkalo goriva, zaradi česar je neizbežno strmoglavila v ocean.
Amelia Earhart je izginila 2. julija leta 1937
V japonskih rokah
Vendar pa so po koncu druge svetovne vojne začela prihajati poročila, po katerih naj bi Noonan in Earhartova končala v japonskem ujetništvu na otoku Mili, kjer naj bi pristala. Les Kinnely in Dick Spink sta v raziskovanje poročil vložila znatno količino svojega denarja – prepričana sta, da je Electra pristala na omenjenem otoku, kjer so dvojico zajeli Japonci. Kinnely in Spink nadalje domnevata, da so Japonci letalo z barkačo prepeljali najprej na otok Jaluit, nato pa še do Saipana. Earhartova in Noonan naj bi bila obtožena vohunstva – njega naj bi usmrtili, ona pa naj bi pozneje umrla zaradi griže.
Leta 2009 je Wally Earhart, Ameliin sorodnik, trdil, da je ameriška vlada utišala govorice o ugrabitvi in da še vedno prikriva resnico. »Nista strmoglavila v Tihi ocean, kot trdi vlada. Umrla sta v japonskem ujetništvu na Saipanu,« je trdil Wally, vendar pa ni razkril svojih virov.
»Nista strmoglavila v Tihi ocean, kot trdi vlada. Umrla sta v japonskem ujetništvu na Saipanu.« - Wally Earhart
Stvar protokola
Kinney in Spink sta prepričana v govorice, ki pravijo, da je bilo letalo zakopano v globel na Saipanu, potem ko so ga 1945 osvojili Američani. Verjameta namreč, da bi bila sramota za Japonce preprosto prevelika, če bi se razvedelo, da je letalo na otoku Mili pristalo brez njihove vednosti. Prepričana sta tudi, da je ameriška vlada vedela, da sta Earhartova in Noonan padla v japonske roke. Po njuni teoriji naj bi se dobro zavedeli, da sta kršila japonski vojaški in diplomatski protokol. Tako naj bi postala pogrešljiva, samo da bi se ameriška vlada izognila blamaži.