Sindikat se v zahtevi sklicuje na stališče vrhovnega sodišča v zvezi s tožbo, ki jo je sprožil Policijski sindikat Slovenije (PSS). Vrhovno sodišče je v tem primeru med drugim poudarilo, da je načeloma delavec za delo (tako redno kot nadurno) upravičen do plačila, vendar je tudi kompenzacija opravljenih nadur s prostimi urami primerna odmera za nadurno delo, če ob tem delodajalec še izplača dodatek, ki je predviden za siceršnje plačilo nadurnega dela.
V SMO zahtevajo, da se pripadnikom Slovenske vojske izplača dodatek za delo preko polnega delovnega časa v višini 30 odstotkov osnovne bruto urne postavke za vse nadure, nastale ob zaključku vsakega posameznega polletnega referenčnega obdobja.
Kot so zapisali, gre za nadure, ki niso bile nikoli izplačane, ampak prenesene v naslednja referenčna obdobja. Nadure so bile mimo volje pripadnikov vojske enostransko odrejene, v določeni meri kompenzirane, in sicer v obliki prostih ur po razporedu dela. V določenem obsegu pa so ostale celo neizkoriščene in hkrati neplačane, so še izpostavili na sindikatu.
Kot navajajo, je iz sodbe vrhovnega sodišča mogoče razbrati, da so bile pripadnikom SV množično kršene pravice iz delovnega razmerja že več let z izogibanjem in odlašanjem poštenemu izplačilu.
Če ministrica in generalštab SV ne bosta spoštovala poziva, bodo v SMO primorani oškodovane pripadnike pozvati k vlaganju tožb, s tem pa se bo posledično povišal dolg zaradi sodnih stroškov in teka zakonskih zamudnih obresti, ki jih bodo vsi tožniki izrecno zahtevali s tožbami, še piše v sporočilu za javnost.
Na ministrstvu za obrambo so medtem za STA pojasnili, da z vsemi sindikati, ki delujejo v okviru ministrstva, vodijo stalen sindikalni dialog. Pred tednom dni pa se je z vsemi sindikati srečala tudi Katičeva. Vprašanje izplačila nadur bodo, kot so poudarili na ministrstvu, razrešili na podlagi veljavne zakonodaje.