Predsednik SD Dejan Židan je danes komentiral nedeljsko odločitev vlade, ki je končno odločanje o prodaji vrnila SDH. Kot je pojasnil, so bili na današnjem kolegiju vodstva stranke kritični do tega, da ministrski zbor "beži pred nalogo" odločiti o prodaji. Odločitev prelaga na članice in člane nadzornega sveta, ki za sprejete odločitve odgovarjajo tudi s svojim premoženjem, je opozoril.
Po njegovih besedah sicer vlada v nedeljo niti ni imela formalnih vsebinskih možnosti za odločanje o soglasju k prodaji Telekoma. Osnova za kakršno koli odločanje nadzornega sveta ali skupščine so namreč vse informacije, te pa so znane, ko je parafirana kupoprodajna pogodba, je pojasnil. Zato se tudi sprašuje, kako je sploh mogoče, da bi nadzorni svet odločal o tem. Lahko bi pa vlada po mnenju SD v nedeljo sprejela mnenje nadzornega sveta, ki ni dal soglasja k prodaji, je ponovil Židan.
Predsednik SD je ob tem opozoril, da bi bilo iz izjav po nedeljskem vladnem posvetu mogoče sklepati, kot da niso sedeli na isti seji. Premier Miro Cerar je namreč dejal, da je vlada razjasnila odprti vprašanji glede mehanizma razdelitve tveganj oziroma jamstva države s tega naslova ter glede pojma strateškega lastnika.
Vendar pa vlada po Židanovem prepričanju ne more odločati o tem, ali je nekdo strateški kupec ali ne, saj da gre za povsem strokovno vprašanje. V SD sicer menijo, da je strateški kupec tisti, ki je iz panoge, in ki je dolgoročen lastnik. Trenutni kupec pa ni ne eno in ne drugo, je povedal predsednik SD.
Britanski zasebni naložbeni sklad Cinven, ki je edini oddal zavezujočo ponudbo za okrog tričetrtinski delež v Telekomu, naj bi po neuradnih informacijah ponudil 130 evrov za delnico. V primeru cene 130 evrov za delnico bi vrednost celotnega Telekoma znašala okoli 850 milijonov evrov, okrog tričetrtinski delež, ki je na prodaj, pa bi bil posledično vreden okoli 640 milijonov evrov.