"Skupaj z ministrom za javno upravo Borisom Koprivnikarjem bova čim prej popravila tudi krivico, ki se je zdravnikom družinske medicine zgodila ob plačnih pogajanjih leta 2008, ko so jih uvrstili za dva plačna razreda nižje kot zdravnike drugih specialnosti," je poudarila Kolar Celarčeva.
Naklonjena je tudi zmanjšanju glavarinskega količnika za družinske zdravnike na 1500, da bi se torej njihovo normo, koliko bolnikov morajo imeti, znižalo s sedanjih približno 2200 na 1500, kar družinski zdravniki pričakujejo že leta.
Da bi dosegli to število, bi rabili več kot 300 dodatnih družinskih zdravnikov. Slovensko povprečje števila družinskih zdravnikov pa je komaj 0,6 družinskega zdravnika na 1000 prebivalcev in naši družinski zdravniki so res zelo obremenjeni, je izpostavila Kolar Celarčeva. Ob tem je izrazila zadovoljstvo, da bo do leta 2018 specializacijo družinske medicine končalo 314 zdravnikov.
Za krepitev primarne ravni, ki je po besedah ministrice temelj zdravstvenega sistema, rabimo zadostno število zdravstvenega kadra, finančnih virov, prenovljene preventivne programe in boljše povezovanje s socialnimi programi za učinkovito obravnavo bolnika čim bližje domu. Izpostavila je pomen referenčnih ambulant, ki se širijo v vse ambulante družinske medicine.
Ministrica je prepričana, da smo na pravi poti. "Nujni pa bodo še drugi koraki. Kot odziv na potrebe prebivalcev v ruralnih okoljih bo treba razviti spodbude za obstoj t. i. ruralnih ambulant ter omogočiti delo mladim zdravnikom, da bodo lahko čim prej prevzemali bolnike," je dodala.
Omenila je tudi reorganizacijo sistema delovanja nujne medicinske pomoči, ki zadnje mesece buri duhove predvsem v lokalnih okoljih. Poudarila je, da je namen te reorganizacije tudi, da bi razbremenili družinske zdravnike in postopno prekinili z nesprejemljivo prakso, ko so bili družinski zdravniki v svojem rednem delu na razpolago tudi za nujno medicinsko pomoč pri urgentnih stanjih.
Rezerve pri razbremenitvi družinskih zdravnikov pa so po prepričanju Kolar Celarčeve tudi pri zmanjšanju administracije in nepotrebnih administrativnih opravil, ki vzamejo veliko časa, ter v še več timskega dela.
Ministrica je danes omenila tudi strategijo zdravstvenega varstva do leta 2025 in napovedala, da bo ta v javni razpravi od 16. junija.