Slovenija

11. junija ponoven shod proti privatizaciji

STA
27. 5. 2015, 14.45
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Koalicija proti privatizaciji, v katero se združujejo politična gibanja, civilnodružbene organizacije in sindikalne konfederacije, je za 11. junij v Ljubljani napovedala protestni shod. Koalicijo, kot pravijo njeni člani, druži nestrinjanje s predlagano strategijo upravljanja državnih naložb in prepričanje, da je treba privatizacijo zaustaviti.

STA

Vodja poslanske skupine ZL Luka Mesec je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani dejal, da je bila priprava predloga strategije upravljanja z državnimi naložbami popolnoma nedemokratična. "Ne gre za strategijo upravljanja naložb, temveč strategijo privatizacije naložb," je poudaril.

"Odločili smo se, da na protestnem shodu vlado na ulicah opozorimo, da argumenti stroke, organizacij in sindikatov niso upoštevani," je dejal Mesec.

Po njegovem mnenju so se zbrane organizacije in gibanja, ki so v preteklosti že organizirali podobne shode proti privatizaciji, za nov protestni shod odločili, ker je dosedanja udeležba pokazala na veliko podporo, vlada pa je kljub temu, kot je ocenil, sprejela zelo slab predlog strategije upravljanja državnih naložb.

Privatizaciji nasprotujejo tudi sindikalne konfederacije. Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj je ocenil, da vlada in parlament ne odločata v interesu državljanov, temveč "izpolnjujeta želje gospodarjev, ki to narekujejo". Podjetja, ki dobro poslujejo, se prodajajo tujcem, največkrat špekulantom, pa je ocenil predsednik Konfederacije sindikatov 90 Slovenije Peter Majcen, ki meni, da se podjetja prodajajo v najmanj ugodnem času.

Da je privatizacija proces plenjenja najboljših gospodarskih družb v Sloveniji, je ponovil predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič. "Največja žrtev takšnega početja pa so najpogosteje prav delavci," je dejal. Poslance je zato pozval, da v predlogu strategije popravijo napake, ki so bile storjene v preteklosti.

Zaskrbljeni so tudi upokojenci, je dejala predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS) Mateja Kožuh-Novak. "Gremo v popolno odvisnost od drugih, ki bo Sloveniji prinesla le še slabše razmere," je poudarila. Vlado Mira Cerarja je pozvala, naj premisli, kaj bo takšna privatizacija prinesla prihodnjim generacijam.

Koaliciji se je pridružil tudi predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije Tit Turnšek. Po njegovem mnenju v strategiji upravljanja državnih naložb ni nobenega razmisleka o dolgoročnih socialnih posledicah privatizacije podjetij, predvsem v prehrambeni industriji.

Pozivom za ustavitev privatizacije sta se pridružila tudi Inštitut za delavske študije in študentska organizacija Iskra.