Slovenija

Vandali v zadnjih štirih letih na objektih v Ljubljani povzročili za okoli 357.000 evrov škode

STA/G.G.
20. 5. 2015, 15.06
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Mestna občina Ljubljana (Mol) začenja kampanjo proti vandalizmu Človek, čuvaj svoje mesto, samo eno imaš, s katero opozarja na nesprejemljivost vandalizma ter poudarja pomen spoštovanja skupnega javnega prostora. Zaradi vandalizma je v zadnjih štirih letih na objektih nastalo za okoli 357.000 evrov škode, ki bremeni mestni proračun.

STA

STA

Kampanja je namenjena vsem Ljubljančanom, predvsem mladim, ki največ prispevajo k vandalizmu, je na predstavitvi v parku pod Barjanskim mostom pojasnila vodja komunikacijskih in kreativnih projektov Mola Karmen Žirovnik. Najpogostejše tarče vandalizma so namreč vrtci in šole, saj so kar tri četrtine celotnega vandalizma zabeležili na stavbah in premoženju šol in vrtcev, sledi oprema javnih prostorov, nato popisane fasade in grafiti. V Ljubljani samo na objektih beležijo povprečno 150 primerov vandalizma letno.

Kampanji se pridružujeta tudi podjetji Snaga in Ljubljanski potniški promet (LPP). Snaga bo izvajala načrt odstranjevanja grafitov, LPP pa okrepil osveščanje potnikov glede škode, ki na mestnih avtobusih nastane zaradi vandalizma. V zadnjih štirih letih je imel LPP zaradi vandalizma približno 76.000 evrov škode, največ na steklih ter sedežih.

STA

Mesto kot dnevna soba?

Ljubljanski župan Zoran Janković prebivalce poziva, naj pazijo na svoje mesto. Najbolj vesel bo, ko bodo vsi Ljubljančani postali ambasadorji proti vandalizmu. Kampanjo so podprle tudi nekatere znane osebnosti. Meščani lahko vandalizem prijavijo na spletni strani ljubljana.si prek posodobljene spletne aplikacije Pobude meščanov.

Direktorja LPP in Snage, Peter Horvat in Janko Kramžar, sta poudarila, da na tem področju največ lahko naredimo z zgledom, vsak naj se giblje po mestu, kot da je to naša dnevna soba. Ob tem nasvetu direktorjev dodamo le opazko, da pač ni splošno znano, kakšne dnevne sobe si želijo posamezniki, nekaterim je celo všeč takšna z grafiti. 

Vandali sicer na leto poškodujejo ali ukradejo od 300 do 400 zabojnikov, popišejo več kot 5000 kvadratnih metrov grafitov, lani so uničili tudi veliko dreves na Poti ob žici. Snaga ima zaradi vandalizma po navedbah Kramžarja letno za več kot 100.000 evrov škode.

Aktivnosti v času kampanje bosta vodila zavoda Mladi zmaji in Bob, ki imata že večletne izkušnje z mladinskim delom in mladinskim uličnim delom v okviru Mreže Mlada ulica. Akcije bodo ponovili ob začetku naslednjega šolskega leta, nato pa bodo postale del rednega programa Mladih zmajev. V zavodih so prepričani, da se vandalizem da omejiti oziroma celo preprečiti, a pod pogojem, da sodeluje celotna lokalna skupnost.

Tako bo junija potekalo mladinsko ulično delo na 15 različnih lokacijah, in sicer v okolici šol, stanovanjskih naseljih in na javnih površinah, izpostavljenih vandalizmu. Večjo pozornost vandalizmu bodo namenili tudi mestni redarji.

STA