V sindikatu ponavljajo, da je Makovec Brenčičeva prevzela največji del odgovornosti za uresničitev socialnega sporazuma, ki v letu 2015 predvideva 28 milijonov evrov dodatnih sredstev za temeljno dejavnost visokega šolstva. "Uskladitev visokošolskega proračuna z letom 2011 in postopen dvig na dva odstotka BDP do leta 2020, sta zahtevi, pri katerih bomo najodločneje vztrajali," je v sporočilu za javnost zapisal predsednik sindikata Marko Marinčič.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Od nove ministrice pričakujejo tudi ukrepe, ki bodo ustavili trend komercializacije v visokem šolstvu, postavili jasno mejo med javnim in zasebnim interesom ter jasna pravila in preglednost pri prejemkih javnih uslužbencev v visokem šolstvu.
Glede vprašanja novega zakona o visokem šolstvu sicer izražajo presenečenje, da se predlog koncepta, ki je bil oblikovan pod ministrico Stanko Setnikar Cankar vrača v javno razpravo. Sami pa med možnimi potmi omenjajo novelo, ki bi med drugim uredila financiranje in poenostavila postopek reakreditacij, ter novi zakon, ki bi ga vlada uskladila s sindikati in predstavniki študentov in bi med drugim zagotavljal brezplačen študij za vse.