"Partizansko gibanje je bilo izraz domoljubnega upora proti okupatorju. Postalo je sestavni del svetovnega zavezništva proti nacizmu in fašizmu in ga porazilo. V tem smislu je bila narodnoosvobodilna borba konstitutivnega pomena za našo nacionalno svobodo," je v nagovoru opozoril predsednik Pahor.
Pri tem je spomnil, da je bila na Slovenskem vojna tudi obdobje prisvajanja oblasti, ki jo je po vojni vse do demokratične pomladi imela v rokah ena sama partija: "Slovenci se tako v času druge svetovne vojne nismo soočali samo z hudo žrtvijo, ki nam jo je zadal okupator, temveč tudi z revolucionarnim in protirevolucionarnim nasiljem med seboj, znotraj narodovega telesa."
Po njegovih besedah je ustanovitev lastne države pred skoraj četrt stoletja v tem smislu predstavljala spravno dejanje par exscellence. "Čeprav ima vsak od nas glede narodne pomiritve in glede sprave svoje občutke, se mi zdi prav, da si nenazadnje zavoljo naših otrok in vnukov prizadevamo za sožitje in spravo," je dodal.
"Čas je, da ne pozabimo, a se pomirimo. Čas je, da zaradi tragičnega narodovega razkola v polpretekli zgodovini danes ne živimo eden proti drugemu, temveč kljub temu eden z drugim in eden za drugega. Kako je mogoče, da smo skoraj tri četrt stoletja po koncu druge svetovne vojne odpustili Nemcem in Italijanom, brat bratu pa ne," se je vprašal.
Predsednik Pahor je v nagovoru tudi poudaril, da s sprejemom na predvečer 70. obletnice konca druge svetovne vojne izraža hvaležnost za pogumen upor proti okupatorju in zmago nad nacifašizmom. "Klanjam se vsem, ki so izgubili življenja za svobodo," je še dejal.
V imenu Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije se je predsedniku republike za povabilo zahvalil podpredsednik zveze Slavko Grčar. Poudaril je, da današnjega sprejema ne razumejo kot privilegij, pač pa kot simbolno priznanje pomena narodnoosvobodilne borbe v drugi svetovni vojni. Po njegovih besedah smo se Slovenci v vojni izkazali kot vojaški, kulturni in politični narod.
Dejal je, da se v zvezi ob obletnici konca vojne spominjajo tako padlih za svobodo kot vseh ostalih žrtev vojne. Po njegovih besedah so ponosni na vse, kar je bilo v takratnem času dobro, in so kritični do vsega, kar je bilo slabo. Grčar je tudi pozval, naj svojo zgodovino sprejmemo brez manipulacij, saj je za nazaj ni mogoče spreminjati.
Sprejema pri predsedniku republike so se poleg predstavnikov zveze združenj borcev za vrednote NOB udeležili tudi bivši predsednik republike Milan Kučan, nekateri ministri, načelnik generalštaba Slovenske vojske Andrej Osterman in generalni direktor policije Marjan Fank.
Pahor je danes na ljubljanskih Žalah položil venec na Spomenik padlim in umrlim v boju proti okupatorjem Slovenije 1941-1945, udeležil pa se bo tudi nocojšnje državne proslave ob 70. obletnici konca druge svetovne vojne, ki se bo ob 20.30 začela v Križankah.
Pahor: Brez upora proti okupatorju ne bi mogli uresničiti sanj o lastni državi
Brez upora proti okupatorju in zavarovanja naše nacionalne svobode v času druge svetovne vojne Slovenci pol stoletja pozneje ne bi mogli uresničiti sanj o lastni državi, je predsednik republike Borut Pahor poudaril na današnjem sprejemu, ki ga je ob 70. obletnici konca vojne pripravil za predstavnike zveze združenj borcev za vrednote NOB.