Slovenija

Dolenjski projekt Cerod II dokončno ustavili

sta/mv
6. 5. 2015, 19.45
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Župani 15 dolenjskih, belokranjskih in posavskih občin, vključenih v projekt regijskega Centra za ravnanje z odpadki Dolenjske - Cerod, so se danes odločili za dokončno ustavitev dobrih 32 milijonov evrov vrednega drugega dela projekta Cerod II. Zaradi previsokih tveganj se bodo morali poslej odločati med manjšo izvedbo ali drugimi rešitvami.

Novomeški župan Gregor Macedoni je po današnjem svetu županov povedal, da so se za ustavitev projekta odločili, ker jim izvajalec ni zagotovil bančnih garancij, od pristojnega ministrstva pa niso dobili odgovora glede pogodbe o sofinanciranju. Projekta v dosedanjem obsegu tako ne morejo izvesti, prav tako pa si zanj ne morejo zagotoviti evropskega sofinanciranja.

Območni župani so tudi danes novomeško občino pooblastili, da pripravi vse potrebno za prekinitev pogodbe, in družbo Cerod, da pripravi projektno dokumentacijo za izvedbo projekta predelave odpadkov v prepolovljeni inačici za 20.000 ton odpadkov letno.

Po novem letu in v prehodnem obdobju do odločitve o gradnji manjšega predelovalnega obrata oz. njegove morebitne izgradnje na Leskovcu pod Gorjanci pa bodo morali odpadke v predelavo voziti drugam. Kam, se bodo odločili glede na najbolj ugodno ponudbo, je dodal župan.

Če se bodo pri projektu sodelujoče občine odločile za manjšo izvedbo, ga bodo gradili z lastnim denarjem, projekt in razpis za njegovo izvedbo pa bodo morali v celoti pripraviti ter izvesti na novo.

Novomeška občina je tudi danes vodstvo Ceroda pooblastila, da poišče najboljšo rešitev za predelavo odpadkov po novem letu. Ostanke odpadkov bodo verjetno tudi po tem odlagali na domačem odlagališču v Leskovcu, v vsakem primeru pa bodo skušali občanom zagotoviti najbolj ugodno ceno.

Macedoni je še dejal, da glede na mnenje pristojnega ministrstva evropskih sredstev, ki so jih porabili za izvedbo prvega dela projekta, ne bo treba vračati.

To naj bi namreč opredelili kot samostojno fazo, doslej pa so za Cerod II priznali tri postavke za pripravo projektne dokumentacije v skupni vrednosti približno 1,4 milijona evrov. Hkrati jih izvajalec toži za razliko pri tej v znesku približno 700.000 evrov, ki je nadzorni organ ni priznal, je še povedal Macedoni.

Po besedah direktorja družbe Cerod Albina Kregarja na odlagališču v Leskovcu z novim letom, ko začne veljati nova direktiva, ne bodo imeli potrebne infrastrukture in pogojev za nemoteno poslovanje družbe. Do izgradnje objekta, ki bo zadostoval novi uredbi, bodo morali odpadke v mehansko-biološko predelavo voziti drugam, na Leskovcu pa bodo lahko odlagali zgolj ustrezno predelane.

K novemu oz. zmanjšanemu projektu Ceroda bodo lahko pristopile občine, ki se bodo za to odločile. Vse bo povezano z višjimi stroški, kot bi nastali v primeru izpeljave prvotnega projekta. Nove cene pa za občane ne bodo nujno višje, je še ocenil Kregar.

Župani dolenjskih, belokranjskih in posavskih občin, vključenih v januarja ustavljeni projekt Cerod II, so se sicer pri pregledu izvedbenih možnosti drugega dela projekta Cerod II in glede na pravnomočno okoljevarstveno ter gradbeno dovoljenje v drugi polovici aprila odločili za njegovo nadaljevanje v prvotni obliki in obsegu. Kot izvedbeni pogoj so od države zahtevali podpis pogodbe o sofinanciraju, od izvajalca pa, da predloži bančno garancijo, s katero se bo zavezal, da bo do konca leta vrednostno izvedel vsaj tri četrtine del.