Slovenija

Židan: Kmetje upravičeno tožijo zaradi davkov

STA
2. 5. 2015, 11.10
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Kmetje si po mnenju ministra za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejana Židana upravičeno prizadevajo za spremembo zakona o dohodnini, ki določa, da morajo kmetije pri 7500 evrih obvezno uvesti računovodstvo. "Po našem mnenju prisila tukaj ni potrebna," je pred dnevi dejal Židan.

STA

Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) je marca v DZ vložila pobudo za spremembo zakona o dohodnini, v skladu s katero bi med drugim ukinili prag za obvezni vstop v računovodstvo. Spremembe zakona, ki gredo v tej smeri, je ministrstvu za finance samo predlagalo tudi kmetijsko ministrstvo.

"Kmetje imajo v tem trenutku težave, kar se tiče davčnih zakonov," je na novinarski konferenci, namenjeni predstavitvi osnutka zakona o GSO, ta teden v Ljubljani dejal Židan. Tudi sam ne vidi smisla v tem, da je določena meja, pri kateri morajo kmetije uvesti računovodstvo.

"Imamo mejo 7500 evrov, ko mora kmetija prisilno uvesti računovodstvo. Po našem mnenju prisila tukaj ni potrebna. Naj se kmetija prostovoljno odloči, če ima korist od računovodstva ali ne. Državi mora biti v osnovi vseeno - če ne pobere davkov prek računovodstva, ga pobere prek pavšala. Tukaj imajo kmetje vso našo podporo," je dejal minister.

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!

Podpira tudi to, da se plačila za t. i. zeleno komponento, to je dodatno plačilo na hektar, ki ga kmetije dobijo, ker upoštevajo nekatere kmetijske prakse, ki koristijo podnebju in okolju, ne šteje v dohodnino.

KGZS je v DZ marca vložila tudi pobudo za spremembo zakona o Skladu kmetijskih zemljišč in gozdov RS, pri čemer med drugim predlaga spremembo sestave sveta sklada - po predlogu bi bili v svetu trije predstavniki uporabnikov, ki bodo imenovani s strani vlade na predlog KGZS.

Ta predlog na kmetijskem ministrstvu še preučujejo. "Če je le mogoče, želimo vedno iti naproti interesom kmetijstva, želimo pa, da se pri tem upošteva tudi evropski pravni red," je pojasnil Židan.