V nedeljo so v Mariboru posvetili novega vodjo tamkajšnje nadškofije. Ta čast je pripadla Alojziju Cviklu, človeku, ki že štiri leta rešuje finančne težave, v katere je nadškofija zabredla z ustanovitvijo skladov Zvon 1 in Zvon 2 ter podjetja Gospodarstvo rast. Medtem ko še vedno ni popolnoma jasno, kam vse so poniknili cerkveni milijoni in so se morali upniki sprijazniti z dejstvom, da velikega dela svojega denarja ne bodo nikoli videli, v Vatikanu menijo, da je bilo očiščenja dovolj in da je nastopil čas za novo luč in premik naprej.
Papež Frančišek je v pismu novemu nadškofu Alojziju Cviklu zapisal: »Potem ko smo slišali mnenje kongregacije za škofe, menimo, da si, ljubljeni sin, obogaten s potrebnimi lastnostmi in izkušen v krajevnih cerkvenih rečeh, primeren za vodenje omenjene Cerkve,« ter dodal še napotek: »Pastirsko službo izvršuj tako, da bodo zaupani ti verniki ob mizi Božje besede in evharističnem kruhu marljivi, hkrati pa trdni v veri, veseli v upanju, posebej pa goreči v ljubezni, kraljici vseh kreposti.«
Novoposvečeni nadškof je v nedeljo prejel prstan, škofovsko pokrivalo – mitro in pastirsko palico ter vse ostalo, kar potrebuje, da lahko začne izpolnjevati svojo vlogo. Kot nadškof je tudi prvič vodil mašo in blagoslovil vernike. V nagovoru se je zahvalil družini, nekdanjim sodelavcem, vernikom, papežu, prisotnim na slovesnosti ter svojima predhodnikoma Francu Krambergerju in Marjanu Turnšku. »Na žalost zgodovine ne moremo spremeniti. Dejstva in bolečina ostajajo. Prizadete prosim odpuščanja,« je dejal. »Skupaj prosimo Gospoda, da odpusti in očisti, kar je bilo narobe, in nam da milost, da odpustimo drug drugemu, gremo naprej in začnemo pisati novo poglavje zgodovine,« je dodal.
No, nekje med dejstvi in bolečino se skriva 26 milijonov evrov dolga bankam, ki ga bo morala nadškofija pod vodstvom Alojzija Cvikla poravnati v naslednjih letih. A prav novi nadškof, ki je zadnja štiri leta deloval kot ekonom, je uspel s svojim delom in uspešnim dogovarjanjem ohraniti nadškofijo pri življenju. Banke so namreč dolg zamrznile za obdobje petih let, v tem času pa nadškofija plačuje zmerne šestodstotne obresti, prodati pa bo morala tudi vse svoje premoženje, ki ga ne potrebuje za pastoralno dejavnost.
Najvišji slovenski cerkveni dostojanstvenik, kardinal Franc Rode, meni, da je bilo imenovanje Cvikla zelo premišljeno in posledično zelo dobro. »Gospod Cvikl ve, kje so problemi, in upam, da ve tudi, kje so rešitve,« je dejal v izjavi za medije. »Kljub temu da je nekaj zelo žalostnega za nami, je vendarle danes prišlo novo upanje. Cerkev se vedno znajde,« je dodal.