Namen današnjega dogodka je izobraževati o negativnih posledicah prohibicije in spodbuditi k iskanju alternativnih rešitev, ki so ugodnejše tako za družbo kot za posameznika. Prohibicija po mnenju študentske organizacije nima bistvenega vpliva na uporabo, temveč le spodbuja nastanek črnega trga in razvoj organiziranega kriminala.
Kot so poudarili, to pomeni tudi izpad davčnih prilivov za državo, namesto da bi ta področje regulirala ter tako vršila ustrezen nadzor nad ponudbo in kakovostjo produkta. "Uporabnike konoplje obravnava kot kriminalce, zaradi česar jih družba stigmatizira in izloči, kar je eden izmed glavnih krivcev, da nekateri začnejo posegati tudi po trših drogah," opozarja organizacija.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Izpostavili so še, da ima marihuana dokazane pozitivne zdravilne učinke in jo v nekaterih državah že uporabljajo v zdravstvene namene. V Sloveniji je medtem še vedno uvrščena v prvo skupino prepovedanih drog, skupaj s kokainom in heroinom.
Lani se je sicer na Kongresnem trgu čez cel dan zbralo več kot 3000 ljubiteljev konoplje in zagovornikov legalizacije, letos pa organizatorji pričakujejo še večje število obiskovalcev.
Na Marihuana maršu bodo prebrali tudi deklaracijo o legalizaciji konoplje, udeleženci protesta in mimoidoči pa bodo imeli možnost podpisati peticijo, ki je prav tako dostopna na spletni strani marihuanamars.si.
Program se bo pričel ob 17. uri, ŠOU v Ljubljani pa dogodek organizira v sodelovanju z drugimi nevladnimi organizacijami s področja drog in konoplje.
V torek so tako v SD kot v ZL odprli razpravo o legalizaciji konoplje. V SD se zavzemajo za nadzorovano in razumno uporabo konoplje, v razumnem zakonskem okviru. V ZL pa se bodo uvodoma lotili ureditve področja industrijske konoplje. Zavzemajo se za omogočanje gojenja industrijske konoplje v prehrambene namene.