Frajnkovič je priznal, da so v zadnjem času na lastno pobudo sicer sodelovali v prodajnem postopku, a prodajni konzorcij ni upošteval njihovih predlogov zavez, ki bi se jih zapisalo v prodajno pogodbo.
"Se vidi, da ima država pri različnih prodajah različne vatle," je poudaril. "Enkrat so zaveze, ki jih želimo vnesti v prodajno pogodbo, takoj t.i. nedovoljena državna pomoč, drugič pa ne, denimo v primeru prodaje Pivovarne Laško," je pojasnil.
V tej luči je spomnil, da je bilo pri prodaji Pivovarne Laško v prodajno pogodbo zapisano, da bo nov lastnik, nizozemski pivovarski velikan Heineken, še najmanj tri leta spoštoval podjetniško kolektivno pogodbo. Pri prodaji Žita tovrstne zaveze ni.
Prodajne cene, določene pri 180,10 evra, pa sekretar sindikata, ki sodi pod okrilje Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, ni želel komentirati. Dejal je le, "da je, žal, cena tista, ki pretehta pri naših prodajalcih". "Niti približno niso v ospredju zahteve, ki bi mogoče tudi za malo nižjo ceno prinesle ljudem delo, več pa v prihodnosti posredno tudi državi," je ocenil.
Napovedal je še, da bodo takoj stopili v kontakt z novimi lastniki in "se začeli z njimi pogovarjati o teh zadevah, o katerih se nismo mogli pogovoriti s prodajnim konzorcijem". Srečanja s predstavniki Podravke doslej še niso imeli, do njega naj bi prišlo danes, je še razkril.
Več bodo v sindikatu po Frajnkovičevih besedah danes povedali v posebni izjavi za javnost.
Konzorcij prodajalcev pod vodstvom Slovenskega državnega holdinga (SDH) je 51,55 odstotka delnic prehrambene družbe Žito prodal hrvaški družbi Podravka. Ceno za delnico so določili v višini 180,10 evra.