Slovenija

Cerar: Zdravstvene reforme v državi ne moreta pripraviti en človek ali dva

STA/J.P.
20. 4. 2015, 13.29
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Premier Miro Cerar je v odgovoru na poslansko vprašanje o zdravstveni reformi poudaril, da eden ali dva človeka ne moreta pripraviti reforme v državi. Tako je vse deležnike v zdravstvu in tudi poslance pozval, da vlado pri pripravi sprememb podprejo. Krovni dokument za pripravo reforme bo po njegovih besedah v javni obravnavi konec maja.

STA

Kot je v poslanskem vprašanju opozoril poslanec NSi Jernej Vrtovec, zdravstveni sistem že vrsto let ne deluje učinkovito, kar kažejo tudi dolge čakalne dobe, netransparentnost poslovanja Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), finančne izgube bolnišnic, prostorske stiske, korupcija in klientelizem. Za odpravo naštetih pomanjkljivosti po Vrtovčevih besedah potrebujemo zdravstveno reformo. Zanimalo ga je, kdaj bo ta reforma predstavljena, na čem bo zdravstvena reforma temeljila in ali že obstaja kakšen osnutek.

Kot je odgovoril Cerar, se strinja z navedenimi slabostmi slovenskega zdravstvenega sistema. Toda, kot je poudaril, reforma tako "zavoženega sistema", kot je naš, ne more biti storjena v pol leta ali v enem letu. Zagotovil je, da na tem temeljito delajo, najprej potrebujejo temeljito analizo sistema, ki se pripravlja in bo kmalu narejena.

Krovni dokument bo resolucija o nacionalnem planu zdravstvenega varstva med letoma 2016 in 2025, katere osnutek je v končni fazi priprave in bo konec maja poslan v javno razpravo. 

Spremembe bodo po Cerarjevih besedah usmerjene v povečanje učinkovitosti zdravstvenega sistema, v hitrejšo uvedbo novih metodologij in metod zdravljenja, izboljšati bo treba kazalnike kakovosti in druge kazalnike, kot so življenjska doba in obolevnost zaradi kroničnih bolezni.

Krovni dokument bo resolucija o nacionalnem planu zdravstvenega varstva med letoma 2016 in 2025, katere osnutek je v končni fazi priprave in bo konec maja poslan v javno razpravo. Nadaljevali pa bodo s pripravo ključnega zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, je pojasnil. Pri tem je po njegovih besedah ključna sprememba sistema dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, predlog tega zakona bo predvidoma sprejet v prvi polovici leta 2016.

Del reforme so po njegovih besedah tudi številne druge spremembe, med njimi tudi centralizacija in informatizacija skupnega javnega naročanja v javnem zdravstvu. Po prvem razpisu za zdravila na podlagi takega naročanja se prihranki gibljejo med sedem in devet milijonov evrov, je pojasnil premier.

Kot je dodal, pa je za reformo v zdravstvu pomembno tudi, da so na vodilnih funkcijah v zdravstvu pravi ljudje. Sedanja praksa imenovanja generalnega direktorja ZZZS po njegovih besedah kaže, da nekateri deležniki ministrici in vladi ne omogočajo imenovanja človeka, ki bi sodeloval z ministrico in vlado, da pripravijo reformo.

Zagotovil je, da bo vlada storila vse potrebno za pripravo zdravstvene reforme, in izrazil pričakovanje, da bodo pri tem konstruktivno sodelovali vsi deležniki v zdravstvu in tudi poslanci.