Slovenija

Celjsko Klasje pristalo v stečaju

M.J.
20. 4. 2015, 12.46
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Okrožno sodišče v Celju je danes začelo stečajni postopek nad celjskim Klasjem, za stečajnega upravitelja pa je imenovalo Kristijana Antona Kontarščaka, ki je bil doslej prisilni upravitelj družbe. Zadnji dan za prijavo terjatev ter ločitvenih in izločitvenih pravic je 20. julij, je razvidno iz objave na spletnih straneh Ajpesa.

Klasje

Klasje, ki je bilo v prisilni poravnavi od junija 2013, je doletel stečaj, ker upniki niso izglasovali prisilne poravnave.

Direktorica Klasja Dragica Murko v rednem poročilu o poslovanju Klasja marca letos, ki je objavljeno na spletnih straneh Agencije RS za javnopravne evidence in storitve (Ajpes), ugotavlja, da je imela družba za skoraj tri milijone evrov dolgoročnih obveznosti, čisti marčni prihodki od prodaje pa so znašali nekaj manj kot 300.000 evrov.

Klasje je marca po ocenah ustvarilo izgubo v višini skoraj 25.000 evrov, kar je skoraj enako, kot je zapisano v načrtu finančnega prestrukturiranja.

Med prisilno poravnavo je več kot 300 upnikov Klasja Celje prijavilo za 17,5 milijona evrov terjatev. Prisilni upravitelj družbe jih je priznal v višini 16,4 milijona evrov, prerekanih pa jih je bilo za dober milijon evrov.

Na celjskem okrožnem sodišču pa bo septembra 2013 potekal narok za obravnavo ugovora proti vodenju postopka prisilne poravnave. Ugovor je vložil Kontarščak, ki sodišču predlaga, naj ustavi junija uvedeni postopek prisilne poravnave in začne postopek stečaja Klasja.

Upravitelj je namreč menil, da finančni načrt prestrukturiranja temelji na napačnih izhodiščih, zaradi česar ne obstaja niti 50-odstotna verjetnost, da bodo s prisilno poravnavo odpravili vzroke insolventnosti.

Tudi lani je Kontarščak vložil ugovor proti vodenju prisilne poravnave, saj je bilo poslovanje Klasja slabše od načrtov.

Družba, ki zaposluje več kot 100 delavcev, je nastala leta 1958, pekarne pa je imela v Celju, Hrastniku in Velenju. Ukvarjala se je s peko kruha, pekovskega peciva, keksov, slaščic ter proizvodnjo moke, mlevskih izdelkov in testenin.