Slovenija

Izključili sum okužbe z ebolo

M.J.
18. 4. 2015, 16.28
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Ponovljena preiskava je pri bolnici, ki se zdravi v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana, dokončno izključila sum okužbe z ebolo. Bolnico bodo danes odpustili z infekcijske klinike, saj se počuti dobro in nima več težav.

Kot so sporočili iz UKC Ljubljana, so danes z inštituta za mikrobiologijo ljubljanske medicinske fakultete dobili izvid vzorca, ki je negativen. S tem so dokončno izključili diagnozo ebole. Pri bolnici bodo v naslednjih dneh opravili še nekaj dodatnih laboratorijskih preiskav, a jo bodo danes odpustili iz bolnišnice. Bolnica se namreč počuti dobro, nima več vročine ali kakšnih dodatnih težav.

STA

Bolnico, ki je po prihodu z območja Zahodne Afrike, kjer je še razširjena ebola, zbolela za vročinsko boleznijo, so na ljubljanski infekcijski kliniki sprejeli v sredo pozno zvečer. Dokler niso ovrgli suma, pa so primer obravnavali, kot da gre za ebolo.

Izvidi prvih vzorcev so bili negativni že v četrtek, a so morali za dokončno izključitev suma na ebolo danes še enkrat opraviti analizo.

Ebola je akutna virusna bolezen z visoko stopnjo smrtnosti. Za bolezen so značilni povišana telesna temperatura, utrujenost, izguba teka, bruhanje, driska, bolečine v trebuhu, glavobol, bolečine v mišicah in drugi nespecifični simptomi. Pozneje imajo lahko nekateri bolniki obilne notranje in zunanje krvavitve ter večorgansko odpoved. Pri postavitvi suma na to bolezen je pomemben podatek, da se je oseba nahajala na ogroženem območju in da ima značilne klinične simptome in znake.

Najhujši izbruh bolezni se je začel decembra 2013 na zahodu Afrike. Epidemija, ki je najbolj prizadela Liberijo, Sierro Leone in Gvinejo, še vedno ni končana. Okužilo se je okrog 25.000 ljudi, umrlo jih je več kot 10.000. V zadnjih mesecih sicer število na novo okuženih iz tedna v teden pada. Da razglasijo, da v državi ni več ebole, mora preteči dvakratna inkubacijska doba, 42 dni, od zadnjega potrjenega primera okužbe.