Smrt je vedno hud udarec za svojce, ki ga marsikje še dodatno zagreni skrb, od kod vzeti denar za pogreb. Čeprav se na prvi pogled zdi, da človek brez tisočaka, kolikor stanejo najosnovnejši stroški pogreba, ne sme umreti, to ne drži, tu namreč nastopi občina.
»Brat Franc je umrl na veliki petek. Živela sva v sosednjih hišah, oba sva samska,« se tistega dne spominja Tone. Pogrebna služba je pokojnika odpeljala, sledile so priprave na pogreb. »Zelo težko mi je bilo urejati te zadeve, ker vem, da nimam denarja, pa tudi brat ga ni imel. On je bil že leta brez zaposlitve in je dobival 260 evrov socialne pomoči, jaz imam 300 evrov invalidnine. Delal sem v Novolesu, zdaj sem že dve leti brez službe,« pove.
Omeni, da je zdaj od družine ostal le on, že pred Francem sta mu umrla dva brata in starša, pokopal je tudi že ženo. Da brata res nimata veliko materialnih dobrin, govorita tudi njuni hiši. Franc je živel v stari, na njeni okenski polici je ob našem obisku še gorela sveča, ki je opominjala na preminulega lastnika, Tone pa si je svoj dom uredil v novi, ki dejansko že dolgo ni več nova, je pa še brez fasade, in jo je postavil poleg stare. »Domačija nima nobene zemlje več, včasih smo jo imeli, zdaj pa je od bratranca, ki je poplačal dolg drugega brata, in v zameno je dobil našo zemljo. Nimam česa prodati,« pove.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Pogreb 1700 evrov
Z zavestjo, da ima denarja le toliko, da se prebija iz meseca v mesec, se je torej Tone lotil urejanja bratovega pogreba. »Šel sem v Novo mesto na komunalo in tam so mi povedali, da pogreb stane okoli 1700 evrov. Povedal sem jim, da je to veliko in da imam finančne težave, zato so me usmerili na center za socialno delo, kjer sem govoril z direktorjem, ki mi je povedal, da bodo nekaj plačali oni, nekaj pa bom moral sam,« pove Tone, ki ga je ob našem obisku, dan pred pogrebom brata, še vedno skrbelo, kako bo skupaj spravil tistih nekaj sto evrov, kolikor ga bo pogreb zagotovo stal, saj so samo rože in venček za žaro stali 200 evrov, nekaj čez sto evrov je bilo treba dati župniku.
V tiskani izdaji časnika Svet24 pa si preberite nadaljevanje zgodbe in Tonetovih tegob.