Nastala je kopica novih strank, med katerimi je najprej prevladovala Pozitivna Slovenija, iz nje je nastalo Zavezništvo Alenke Bratušek. Obličje slovenske politike so poskušali oblikovati tudi v TRS-u, ki pa si je parlamentarna vrata odprl šele v koaliciji Združene levice. Zaradi vseh sprememb na levici, tudi Cerarjeve SMC, se je razmerje moči porušilo, tehtnica pa je pri nekdaj močni stranki SD močno zanihala.
Največja tekmeca
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
A po zadnjih potezah ZL postaja vse bolj jasno, da sta največja tekmeca na levici Dejan Židan in Luka Mesec. Obema strankama je skupna socialna politika in zato tudi ista skupina volivcev. Okoliščine za SD niso kaj prida prizanesljive, saj je stranka v vladi, kar pomeni, da je težko skrbeti za svoje volivce in hkrati uravnotežiti še vse interese znotrajvladne koalicije. Morda tukaj tiči razlog zadnjih javnomnenjskih raziskav, ki kažejo vse večjo priljubljenost Združene levice in vse večji padec Socialnih demokratov. Tudi mi smo na naši spletni strani izvedli anketo, v kateri smo bralce spraševali: če bi morali na volitvah izbirati med Socialnimi demokrati in Združeno levico, koga bi izbrali? Rezultat je bil v prid stranki Luke Mesca. Za SD je glasovalo 43 odstotkov sodelujočih, za združeno levico pa 57 odstotkov. Ob tem naj dodamo še zanimiv podatek, da je bilo razmerje moči med moškimi in ženskimi glasovi pri SD enakopravno, medtem pa je skoraj dve tretjini vseh glasov za Združeno levico prišlo od moških obiskovalcev naše spletne strani svet24.si.
Podobnosti in razhajanja
Podobnost med strankama je tista, zaradi katere zajemata iz istega bazena volivcev. In logična posledica je, da če eni izmed njiju zraste popularnost, drugi pade. Združena levica je pokazala, da zna tudi populistično pristopiti in tako spiti nekaj krvi Socialnim demokratom. Mesečevi privrženci so tako ves čas zagovarjali svoje načelo, da državnega premoženja ne dajo, medtem ko so v SD mencali. Sprva so bili proti, nato so podprli vladni predlog o prodaji 15 državnih podjetij, čemur je sledilo opravičevanje, da le zato, ker takrat drugega izhoda ni bilo, potem pa so si spet premislili in predlagali ponovno proučitev prodaje podjetij. Rdeča zvezda je rdečo-bele prehitela tudi pri Zakonu o zakonski zvezi in družinskih razmerij, ki ga je brez večjih težav, sicer tudi s pomočjo SD, spravila skozi parlamentarno sito. S polno paro pa so pri Mesečevih zajahali tudi populistični val odpisa dolgov najrevnejših, kar jim je več kot očitno zamerila tudi ministrica Anja Kopač Mrak, ki je podoben predlog pripravlja tudi sama.
Čas za žensko?
Čeprav so v ZL še mladi, jim nikakor ne moremo očitati, da ne znajo populistično postopati. Morda je za to kriva zaspanost Dejana Židana ali pa stranka, ki je večjo prevetritev že prestala, potrebuje žensko roko, da jih popelje spet na vrh. Na tiho se že šepeta o evropski poslanki in podpredsednici stranki Tanji Fajon.