Slovenija

Vladimir iz Goriških brd si po nesreči želi normalnega življenja

Polona Krušec
11. 4. 2015, 07.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Lanska velika noč je mladi družini iz Goriških brd življenje postavila na glavo. Vladimir Peterlin je doživel hudo prometno nesrečo, po kateri je postal tetraplegik. Ker si želi čim bolj normalnega življenja, bi rad preuredil dom.

osebni arhiv

Sedemintridesetletnik iz Kojskega nam pove, kako hudo je bilo. Po celodnevnem napornem delu se je vračal domov. »Žal so ceste v Goriških brdih zelo ozke in nevarne. Utrujene oči niso zmogle nočne vožnje,« pove. Dobil je zelo hude poškodbe; zlom šestega vretenca, izpah vratnega vretenca, pretres in druge težke poškodbe glave.

Občutki so grozni

Vladimir nam zaupa, da je zelo težko sprejeti novo stanje, ko se ne moreš premikati in moraš imeti pomoč skoraj pri vsem, kar počneš, a mu volje ne manjka. Okrevanje je bilo težko, dodatno ga je ovirala še pljučnica z zapleti, a se je vse dobro izteklo, tako da je lahko začel rehabilitacijo. Vladimir pogumno sporoča: »Trenutno sem tetraplegik, a verjamem, da bom spet hodil!«

Dobil je zelo hude poškodbe; zlom šestega vretenca, izpah vratnega vretenca, pretres in druge težke poškodbe glave.

Z lanskim božičem se je zanj in njegovo družino zgodil še en pozitiven premik. Vladimir se je namreč lahko vrnil v svoj dom v Goriška brda, ki jih ima tako rad. Zelo mu pomagata žena, ki je tudi njegova oskrbovalka, in sinček Timon, pa tudi oboji starši so priskočili na pomoč. Skupaj poskušajo Vladimirju in sebi zagotoviti čim bolj običajen vsakdan. On pa bi rad, hvaležen in ganjen nad vsem, kar storijo zanj, olajšal delo njim, zato si želi, da bi lahko prilagodili hišo njegovim potrebam.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Za lažji vsakdan

Največji izziv je seveda doseganje zgornjega nadstropja. Rad bi tudi neovirano uporabljal kopalnico, kuhinjo in druge prostore. Zato so se odločili, da bodo te poskušali prilagoditi njegovim potrebam. Če bo sreča, bodo poleg prenove prostorov uredili dvigalo, s katerim bo enostavno prišel v nadstropje hiše, kjer imata z ženo svojo sobo. »Tam bi rad v miru spal,« pove. V pritličju namreč ni prostora, da bi mu postavili ležišče.

arhiv Svet24

Da bo to mogoče, za pomoč prosi dobre ljudi, tudi vas, dragi bralci. Da mu bo družina lahko uredila dom, potrebujejo finančno podporo, saj sami ne bodo zmogli. Vsi uporabniki mobilne telefonije lahko z vnosom ključnih besed darujete po 1 evro. Uporabniki Telekomove mobilne telefonije v sporočilo zapišite ključno besedo Vladimir in jo pošljite na 1919. Simobilovi uporabniki pa v sporočilo zapišite Vladimir 1 in prav tako pošljite vsebino na 1919. Darujete lahko tudi na TRR: SI56 03170 100 114 6571, sklic 1885. Optimizem, ki seva iz njega, je trden pričevalec, da bo zmogel izzive, ki si jih je zadal. Počasi, a trdno bo delal korake, ki ga bodo spet postavili na noge. Do tja bo pot dolga, mi pa mu lahko pomagamo z donacijo, ki mu bo olajšala bivanje tam, kjer je najraje. Doma, s svojo ženo in sinčkom in vsemi bližnjimi. Usoda ne izbira, mi lahko – pomagajmo!

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja