V Fidesu zahtevajo tudi, da država takoj sprejme predlog standardov in normativov za zdravniški poklic, ki so jih pripravili. Na ZZZS so danes pojasnili, da bi lahko že znižanje delovnih obremenitev vseh zdravnikov v povprečju zgolj za 10 odstotkov - tudi zaradi vpliva na istočasno znižanje delovnih obremenitev za ostale člane zdravstvenega tima - njihove odhodke povečalo tudi za več kot 100 milijonov evrov letno.
Ob tem na zavodu poudarjajo, da trenutne projekcije njihovega finančnega poslovanja do leta 2020 kažejo, da bodo lahko zagotovili poslovanje brez zadolževanja do leta 2020 le pod pogojem, da se načrtovani odhodki letos ne bodo povečali za več kot 30 milijonov evrov zaradi širitev ali boljšega vrednotenja nekaterih programov in pravic.
Če pa bi se odhodki povečali za več kot 30 milijonov evrov, bi se moral zavod najkasneje leta 2016 zadolžiti, opozarjajo. Ocenjujejo, da bi se njihov minus povečeval in bi v primeru, da bi se letos odhodki povečali za 52 milijonov evrov, v letu 2020 znašal že 183 milijonov evrov. "Zaradi negativnih vplivov na dopolnilno zdravstveno zavarovanje bi bilo nujno tudi povišanje premij za dopolnilno zdravstveno zavarovanje," še svarijo na zavodu.