Cerar je v svoji predstavitvi spomnil, da je parlamentarna komisija za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb 9. 3. opravila nadzor nad delom obveščevalno-varnostne službe ministrstva za obrambo (OVS). Parlamentarni nadzorniki so sklenili, da je OVS presegel svoja zakonska pooblastila, ko je OVS naročil analizo posledic privatizacije Telekoma.
"Sledilo je ministrovo pojasnjevanje medijem, ne da bi me o dogajanju in tako hudih očitkih o tem informiral," je dejal Cerar in dodal, da je prišel v situacijo, ko je za dogajanje izvedel iz medijev.
"Spremljanje nadaljnjega ministrovega pojasnjevanja javnosti in parlamentarnemu odboru za obrambo je v meni pustilo dvom, predvsem zaradi ministrovih nasprotujočih si trditev," je dejal. Ob tem je povzel, kako sta minister in generalni direktor OVS najprej zatrjevala, da je bila naloga OVS dodeljena ustno, pozneje pa so se pojavila različna gradiva.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Opozoril je še, da je Veber s temi dokumenti med drugim tudi razkril tajni podatek iz sklepa vlade, kjer je Telekom na seznamu družb državne kritične infrastrukture.
"Ponesrečen poskus pojasnitve postopanja OVS in vsebina dokumenta, ki je nastala v civilnem delu ministrstva, so tako pri meni kot v javnosti še povečala dvom in omogočila porajanje dodatnih sumov v upravičenost aktiviranja OVS, v zakonitost njegovega delovanja pri tej zadevi, pa tudi v sam namen izdelave analize s strani OVS, kot ga je pojasnjeval minister," je navedel Cerar.
Odločno je tudi zavrnil namige in trditve, da je ministra oviral pri naporih in skrbi za obrambo države. "Ravno nasprotno," je zagotovil Cerar. "Do danes minister meni ali vladi v obravnavo ni predlagal nobenega dokumenta v zvezi z obstojem grožnje obrambnim interesom države," je med drugim izpostavil.
Ob koncu je poslancem sporočil, da je prepričan, da bodo z današnjo odločitvijo javnosti sporočili, "da v Sloveniji ne dopuščamo netransparentnega in nezakonitega delovanja ter aktiviranja tajnih služb".