Janša meni, da tehnično gledano do takšnih položajev, ki destabilizirajo politični prostor, ne bi smelo prihajati, saj bi moral imeti predsednik vlade pristojnost, da sam razreši ministra. Kot je ponovil v izjavi novinarjem v DZ, je minister za obrambo Janko Veber kršil zakon. Nezakonito ravnanje je priznal tudi direktor Obveščevalno-varnostne službe (OVS) ministrstva za obrambo Gorazd Rednak, ki bi moral prav tako odstopiti, meni Janša.
SD, ki Vebra brani, pa po njegovih besedah pozablja, da je v neki drugi situaciji razglasila aretacijo registriranega policijskega sodelavca za poseg vojske v civilno sfero in je zahtevala odstop ministra, "zdaj pa nadzor OVS nad privatizacijo Telekoma razglaša za povsem normalno stanje". Gre za bumerang dvojnih meril, ki se vrača SD, je dejal Janša in ocenil, da so zato v nezavidljivem položaju.
Po njegovem mnenju je v podobno nezavidljivem položaju zaradi dvojnih meril tudi Cerar. "Tokrat zahteva upravičeno zamenjavo ministra, ki je kršil zakon, nekaj tednov nazaj pa je branil ministra iz kvote SMC, ki je po dokončni sodbi vrhovnega sodišča kršil ustavo. Gre za pravosodnega ministra Gorana Klemenčiča," je pojasnil Janša.
Tako je po njegovem mnenju nastal položaj, ki ponovno odvrača vlado od tega, da bi reševala nakopičene težave. "Politična nestabilnost zgolj obeta turbulentne mesece, verjetno pa tudi dokaj resen končni zaplet v zvezi s privatizacijo, ki čaka to koalicijo," meni prvak SDS.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Iz prvega obdobja te vladne koalicije smo si po njegovem mnenju zapomnili tri stvari, in sicer ukvarjanje z odvzemom njegovega mandata, rebalans proračuna, ki je povečal javne izdatke, in to, da so "po skrajšanem postopku ukinili spol in z enim členom v nekem zakonu spremenili vsebino 70 zakonov".
"Očitno nek čas za resno delo nikoli ne bo nastopil. Tudi ta hitrost menjave ministrov se zdaj povečuje iz enega na mesec na dva na mesec, potem bo verjetno prišlo na enega na teden in se bo koalicija ukvarjala zgolj sama s sabo," opozarja Janša.
Kako bo SDS glasovala glede Vebrove razrešitve, se bodo po njegovih besedah odločili, če bo predlog na dnevnem redu. Vebra ne bodo podprli, a to je po njegovih besedah načeloma stvar koalicijske večine in premier ne more pričakovati, da bo z opozicijo menjal ministra, ki ga brani ena od koalicijskih strank.
Po Janševem prepričanju je ključni dejavnik na vladnem političnem parketu DeSUS. Od tega, kakšne namige bodo oni dobili, je odvisno, kako se bo stvar razpletala v prihodnje, meni.