Na univerzi so po poročanju časopisa novinarki POP TV za želeni spisek honorarnih zaslužkov profesorjev izstavili "predračun" v višini 1464 evrov. Slednje so storili na podlagi cenika, ki je objavljen že dlje časa.
Na univerzi so za Večer pojasnili, da pri zaračunavanju stroškov postopajo v skladu z zakonom o dostopu do informacij javnega značaja ter uredbe o posredovanju in ponovni uporabi informacij javnega značaja, soglasje k ceniku pa da jim je dalo tudi ministrstvo za javno upravo.
Novinarka je po njihovih pojasnilih zaprosila tudi za posredovanje velike količine podatkov za daljše časovno obdobje, ki jih ne vodijo v obliki enotne oziroma skupne evidence, ampak je bilo treba za pripravo odgovorov podatke poiskati in odbrati iz številnih evidenc posameznih fakultet.
V uradu Informacijske pooblaščenke so za Večer pojasnili, da je zaračunavanje stroškov dela javnih uslužbencev v postopku posredovanja informacij javnega značaja, nesprejemljivo, saj so uslužbenci že plačani iz proračuna. "Če novinar zahteva posredovanje informacij v imenu medija, se za posredovanje odgovora na vprašanje stroškov ne sme zaračunati. Nasprotno pa lahko zavezanci zaračunajo materialne stroške - kadar prosilec (tudi medij) na primer zahteva posredovanje fotokopij dokumentov," pravi informacijska pooblaščenka Mojca Prelesnik.
A ob tem tudi opozarja, da država nima enotnega stroškovnika, ki bi ga vlada morala sprejeti do sredine oktobra 2014. "Ker je problematika v praksi pereča, ponovno pozivamo ministrstvo, naj nemudoma pristopi k oblikovanju enotnega stroškovnika in oblikuje način zaračunavanja materialnih stroškov, po katerem organi zavezanci administrativnega bremena (iskanja po (ne)urejeni dokumentaciji) ne bodo v celoti 'prevalili' na prosilce. Bremen, ki izhajajo iz izvajanja javnopravnih nalog, ni upravičeno v celoti prevaliti na prosilce," je dejala za časopis.
Da je zaračunavanje stroškov dela javnih uslužbencev v postopku posredovanja informacij javnega značaja, nesprejemljivo, je Informacijski pooblaščenec zapisal tudi v eni izmed svojih odločb iz februarja letos.
Plačevanju posredovanja informacij javnega značaja nasprotujejo v Društvu novinarjev Slovenije (DNS). "Plačljivost že vnaprej deluje omejevalno," je za Večer opozorila generalna sekretarka DNS Špela Stare. "V skladu z načelom prostega dostopa do informacij javnega značaja bi morale biti te plačljive le izjemoma in kadar nastanejo občutni dodatni stroški. Ne pa kar povprek, kar je izigravanje zakona," dodaja.
Cenik posredovanja informacij javnega značaja je sicer po navedbah časopisa minuli teden objavila tudi Univerzi v Ljubljani.