Slovenija

Zadnjo besedo bo imelo ustavno sodišče

Črt Kaker
27. 3. 2015, 16.45
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Seja državnega zbora, na kateri so poslanci odločali o nedopustnosti referenduma o noveli zakona o zakonski zvezi, je postregla s predvidenim scenarijem. Zadnjo besedo v tem ideološkem spopadu bodo namreč tako kot pred nekaj leti imeli ustavni sodniki.

sta

Čeprav je bil izid včerajšnjega glasovanja poslancev o tem, ali dovoliti ali pa zavrniti razpis referenduma o noveli zakona o zakonski zvezi, znan že vnaprej, je razprava potekala več ur. Postregla je z že slišanimi dvomi in nasprotovanjem izenačitvi pravic istospolnih parov z raznospolnimi pari. Da so poslanci začeli razpravo, sta morali miniti skoraj dve uri, saj je vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko postopkovno večkrat predlagal umik te točke z dnevnega reda, a neuspešno. Tanko je sicer zahteval prekinitev seje in dvodnevni rok za pripravo dopolnil, pri kateri želijo tudi sodelovanje pravnikov, pa bi potrebovali več časa, a predsednik DZ tudi tej prošnji ni ugodil.

»Z novelo se vzpostavlja eno od temeljnih načel ustave, to je enakost vsakega pred zakonom ne glede na njegovo osebno okoliščino.« Lilijana Kozlovič (SMC)

Poslanci so v nadaljevanju seje pojasnili svoje poglede na to, ali je treba referendum dopustiti ali ne. Predlagatelj predloga, s katerim so poslanci zavrnili razpis referenduma, Matej T. Vatovec (ZL) je poudaril, da novela odpravlja neustavno stanje sistemske diskriminacije na področju človekovih pravic. Po njegovem mnenju je do sprejetja tega zakona prišlo veliko prepozno, njegovo sprejetje pa je rezultat desetletij razprav, bojev in truda za enakopravnost in osnovne človekove pravice. DZ zato po njegovem mnenju danes ne more narediti ničesar, razen tega, da sklene, da razpis referenduma ni dopusten. S tem bo DZ onemogočil, da o pravicah manjšine odloča večina. Tudi v največji vladni stranki SMC, v kateri so pretekli teden še omahovali, ali omogočiti referendum ali ne, so poudarili, da ne želijo, da bi večina na referendumu odločala o pravicah manjšine. Tudi poslanec SD Matjaž Nemec je poudaril, da je cilj referendumske pobude nedopusten, saj pomeni grob poseg v pravice manjšine in podpihuje že tako preveč nestrpnosti v naši družbi.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Ljudje imajo pravico odločati

V SDS in NSi pa zavrnitve referenduma niso podprli. Poudarjali so, da imajo ljudje pravico odločati na referendumu. Izpostavili so, da z zakonom, ki zakonsko zvezo definirala kot življenjsko skupnost dveh oseb, uničujejo družino. Ob tem pozabljajo, da je družina že v veljavnem družinskem zakoniku definirana kot življenjska skupnosti staršev in otrok. Iva Dimic (NSi) je ob tem poudarila, da je »danes žalosten dan za slovensko demokracijo«. Večkrat je bilo mogoče slišati, da je najbolj moteče to, da bodo homoseksualni pari lahko posvajali otroke, in da je treba zaščititi otroke. A istospolni pari se bodo po novem zakonu lahko postavili v vrsto za posvojitev, eksplicitne pravice do posvajanja namreč nima nihče. Zadnjo besedo bo tako kot pred leti imelo ustavno sodišče. Pobudniki referenduma iz koalicija Za otroke gre! so namreč že napovedali ustavni spor.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost