Slovenija

Sandra in Martin se trudita, da bi lahko njuna hčerka prišla v Slovenijo

Polona Krušec
25. 3. 2015, 16.36
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Že dve leti se zakonca Sandra in Miran trudita, da bi ženina hčerka prišla v Slovenijo. Sandra je iz Nigerije, od koder bi proti Egiptu morala odleteti tudi njena hči, a so jo tamkajšnje oblasti zaustavile na letališču. Bo v primeru lahko posredovala naša država?

Osebni arhiv družine
Slovensko-nigerijska družina pričakuje svojo hčer, a so ji oblasti v Nigeriji preprečile potovanje.

Promise, 16-letno dekle, hčerka Sandre Amos, ki je poročena z Miranom Vodopivcem iz Nove Gorice, ne more priti v Slovenijo. Že več let se zakonca trudita, da bi jo iz Nigerije pripeljala k nam, a žal brez uspeha. Sandra in Miran sta bila prepričana, da se bo tokrat srečno končalo, a so dekletu, ki proti Sloveniji potuje s sorodnikom, na letališču v Lagosu preprečili vstop na letalo. Kot je pojasnil Miran, naj bi šlo za nekakšne dekrete, prepovedi prehajanj med nekaterimi državami.

Sandra in njena hči nista imeli rožnatega življenja

Komaj leto po rojstvu deklice Promise je umrl njen oče. Ko je dekletce nekoliko odrastlo, je njena mama odpotovala »po boljše« življenje v Evropo. Preselila se je v Italijo, kjer je že bila njena sestra, ki je zaživela z manjšo trgovinico, v kateri je pomagala tudi Sandra. Medtem je za njeno hčer skrbela Sandrina sestra, pa tudi njena mama. Nato sta se spoznala z Miranom in se pred dvema letoma poročila. V tem času sta trčila ob prenekatero oviro, ko je prišlo do Promisinega prihoda v Slovenijo. Upravna enota, zunanje ministrstvo, veleposlaništva … so bile njune postojanke.

Doseg Kaira se v tem trenutku zdi nemogoč. Predstavlja pa rešitev, saj bi na tamkajšnjem slovenskem veleposlaništvu uredili vse potrebno za njen prihod v Slovenijo. Miran iskreno pove, da je ta čas zanje zelo naporen, a ne bosta obupala.

Upa, da bo lahko posredovalo ministrstvo za zunanje zadeve

Le tak korak oz. ukrep bi morda pomagal, saj sami nimajo moči, da bi na takih ravneh premikali stvari. Opozori nas na uspešno rešeni primer Fajse iz Somalije, ki je pribežala v Etiopijo. Od tam pa je lahko prišla v Slovenijo. Resda postopek ni bil preprost in je tudi kar nekaj časa trajal, vendar se je vlada zavzela in ji je omogočila prihod in bivanje v Sloveniji. Fajsa, ki je v vojni in na begu izgubila bližnje, je tako zdaj združena s svojo sestro v Mariboru.

Miran še doda, da je obdobje, skozi katero gredo, težko. Sploh ko so že drugič skoraj pred tem, da bo družina končno skupaj, in sta bili upanje in pričakovanje res na vrhuncu. Starši ne skrivajo svojega razočaranja.

Kot je te dni odmevalo v javnosti, zakonca nimata nikakršnih informacij o pravih razlogih za preprečitev poti. Miran ugiba, da gre za tihi dogovor med Nigerijo in Egiptom o migracijah.