Nemška kanclerka Angela Merkel in grški premier Aleksis Cipras na ponedeljkovih pogovorih nista dosegla dogovora glede finančne pomoči Atenam, je po njunem peturnem srečanju povedal tiskovni predstavnik nemške vlade.
Zle slutnje skeptikov so se tako uresničile, politična napetost med Atenami in Berlinom je tako iz dneva v dan hujša. Olje na ogenj je prilil grški zunanji minister, ki je dejal, da je Nemčija dolžna pomagati Grčiji, še posebej v luči zgodovinskih okoliščin. Poudaril je, da Nemčija ni nikoli plačala vojnih reparacij Grčiji za svoje nacistične zločine ter da si Grčija pomoč zasluži, saj ni nikoli v svoji zgodovini izvršila takšnih grozodejstev, kot so jih nacisti v Auschwitzu.
Bo Slovenija šla po poti Grčije in zahtevala od Nemčije plačilo vojnih odškodnin iz časa 2. svetovne vojne?
Iz Berlina je sledil odgovor, da so grške zahteve v luči njihove dolžniške krize brez osnove. Grčija in Nemčija ostajata vsaka na svojem bregu. Vsaj uradno. Več članov nemške koalicijske SDP je namreč prvič v zgodovini izjavilo, da bi morala Nemčija razmisliti o plačilu vojnih reparacij Grčiji zaradi zločinov med 2. svetovno vojno.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Nemški dolg
Tudi v Sloveniji je iz dneva v dan več govora o vojni odškodnini, ki bi jo Nemčija zaradi svoje okupacije v času 2. svetovne vojne morala plačati Sloveniji, pa je nikoli ni.
O vlogi slovenske diplomacije pri razreševanju tega vprašanja smo povprašali nekdanjega zunanjega ministra Dimitrija Rupla. Kaj nam je povedal in kje je naš denar, preberite v današnji izdaji časopisa Svet24!