Po pregledu bančnih cenikov ZPS ugotavlja, da je oziroma bo kar devet od 17 bank do maja podražilo plačilne storitve, ki jih najbolj pogosto uporabljajo potrošniki. Skupaj gre za 45 posameznih podražitev, pri čemer so se oziroma se bodo najbolj podražile direktne obremenitve in trajni nalogi pri Hranilnici Lon in univerzalni plačilni nalog (z vrstico OCR) na bančnem okencu pri Abanki.
Letni stroški poslovanja z bančnim računom pri tipičnem potrošniku se bodo po ugotovitvah ZPS občutno, na letni ravni za več kot pet odstotkov, podražili le pri treh bankah. Dobrih deset odstotkov več bodo morali tako plačevati komitenti Hranilnice Lon, za več kot pet odstotkov dražje bodo poslovali komitenti Abanke, ki poslujejo na bančnem okencu, in spletni komitenti Poštne banke Slovenije.
Na drugi strani bodo v Sparkasse storitve za tiste, ki poslujejo na bančnem okencu, cenejše za 14,58 odstotka, košarica storitev pa se je za malenkost pocenila tudi pri banki Unicredit, ugotavlja ZPS.
Nekatere banke so kot razlog za podražitve navedle zvišanje stopnje davka na finančne storitve s 6,5 na 8,5 odstotka z začetkom letošnjega leta. Davek, ki je bil uveden na začetku leta 2013, je takrat veliko bank izkoristilo kot izgovor za prekomerne podražitve svojih storitev. Očitno je takrat negativen javni odziv vsaj deloma zalegel, saj lahko tokrat pri manj bankah govorimo o pretiranih podražitvah, opažajo pri ZPS.
Če želijo potrošniki znižati strošek poslovanja z bančnim računom, morajo ukrepati sami. V ZPS poudarjajo, da se največji prihranki obetajo tistim, ki se bodo odločili za zamenjavo banke. Na ta način si je mogoče pri poslovanju na bančnem okencu prihraniti tudi do 177,82 evra letno, pri poslovanju s spletno banko pa do 66,46 evra letno.
Stroške je mogoče znižati tudi brez menjave banke. Če se potrošnik odloči, da bo začel poslovati s spletno banko, bo na letni ravni v povprečju prihranil 87,40 evra ali 45 odstotkov. Tisti, ki ne želijo ali ne morejo poslovati s spletno banko, v bližini pa imajo le omejeno izbiro poslovalnic različnih bank, lahko pretehtajo tudi druge možnosti, ki omogočajo prihranek.
ZPS tako predlaga plačilo računov z direktno obremenitvijo, ki je občutno cenejše od plačevanja na bančnem okencu. Izpostavlja tudi možnost ugodnejšega plačila položnic v nekaterih trgovinah, trafikah in bencinskih servisih, položnico je ponekod mogoče ceneje poravnati tudi na bankomatu. V nekaterih mestih so skrb za potrošnike pokazale občine, ki za omejen nabor storitev (običajno gre za javne storitve in lokalna podjetja) omogočajo brezplačno plačilo položnic na mestni blagajni.