Včeraj je bil na ljubljanskem okrožnem sodišču razpisan predobravnavni narok, ki daje obdolženim možnost, da se izjasnijo o očitkih in si ob priznanju krivde »pribarantajo« nekoliko milejšo kazen. Glede na to, da je Žižmond pojasnil, da je obtožnico dobil, ni je pa prebral, mu je tožilka Tatjana Verbič Šuligaj predstavila, kaj mu očita ...
Obdolženi naj bi svojo (zdaj že nekdanjo) ženo maltretiral od decembra 2012 do novembra 2013. V tem času ji je po navedbah tožilstva večkrat grozil s smrtjo, jo pretepal in davil, tudi na dopustu in vpričo njene mame ter socialnih delavcev, ob neki priložnosti pa naj bi vanjo zalučal steklenico mleka in k sreči zgrešil. Ko je sodnica Deja Kozjek vprašala Žižmonda, ali prizna očitke po obtožbi, je odvrnil: »To, kar piše, ni res. Želel bi odvetnika, da vidim, ali se bom bojeval še naprej.« Obdolženi je namreč na narok prišel brez zagovornika, ki za njegov primer niti ni nujen, saj za očitano mu kaznivo dejanje ni predvidena dovolj visoka kazen. Sodnica Kozjekova je predobravnavni narok kljub vsemu preložila in ga bo nadaljevala 10. aprila. Ob tem je Žižmondu dejala v slovo: »Če si do takrat ne priskrbite odvetnika, bom narok izpeljala brez njega. In če se ne boste javili na sodišču, lahko zoper vas odredim pripor.«
»Dobruški bombaši«
Obdolženčevo ime se je sicer vrsto let pojavljalo v zvezi z bombnimi napadi na dolenjski romski naselji. Šestega maja 2005 je v naselju Brezje pri Novem mestu odvržena bomba hudo poškodovala 39-letno Lucijo Brajdič, 3. junija pa je bomba, ki je priletela skozi okno hiše v naselju pri Dobruški vasi, ubila 46-letno Ivanko Brajdič in njeno 21-letno hčer Jovanko Kočevar. Organi pregona so v zvezi z napadoma na zatožno klop posadili takrat 34-letnega Janeza Schullerja, 25-letnega Leona Podlogarja in komaj 20-letnega Žižmonda. Schuller naj bi bil v obeh primerih bombaš, preostala dva pa naj bi ga na kraj pripeljala, in sicer Žižmond v Brezje, Podlogar pa v Dobruško vas. Trojici so pred novomeškim okrožnim sodiščem sodili kar trikrat. Na prvem sojenju sta bila Schuller in Podlogar obsojena na 30 let zapora, Žižmond na 10 let in 10 mesecev, na ponovljenih sojenjih pa so bili potem vsi trije oproščeni zaradi pomanjkanja dokazov.
Preobrat za preobratom
Za prvi preobrat so marca 2011 poskrbeli ljubljanski višji sodniki, ki so po pritožbi tožilstva na zadnjo oprostilno sodbo novomeškega okrožnega sodišča sami zaslišali nekaj prič in Schullerja obsodili na 30 let zapora, Podlogarja na 20 let, Žižmonda pa na 8 let in 3 mesece. Za nov preobrat so decembra 2012 poskrbeli vrhovni sodniki, ki so sodbo razveljavili. Kazenski spis so marca 2013 spet premlevali ljubljanski višji sodniki, ki so ponovno zaslišali obdolžence, enajst prič in serijo sodnih izvedencev ter sklenili, da sta Schuller in Podlogar nedvomno kriva. Schullerju so prisodili 30 let, Podlogarju 20 let zapora, Žižmonda, ki je bil med veleprocesom tudi najbolj zgovoren in je vseskozi vztrajal pri prvotni izpovedi, pa so oprostili. Obramba obdolženih se je spet pritožila na vrhovno sodišče, ki je sodbo razveljavilo v delu, ki se nanaša na umor Brajdičeve in Kočevarjeve, medtem ko je »zadeva Brezje« postala pravnomočna. Schuller je bil obsojen na 10 let za poskus umora, Žižmond pa oproščen.