Na spletišču MZZ najdete tudi obrazec Podatki o potovanju v tujino, s katerim ministrstvo prostovoljno obvestite o svojih namenih in destinacijah v državah, kjer so varnostna tveganja večja. S tem olajšate izvajanje morebitne konzularne zaščite, če se na svoji poti znajdete v škripcih.
Če Republika Slovenija v ciljni državi nima diplomatsko-konzularnega predstavništva ali je to samo častno, se lahko obrnete na diplomatsko-konzularna predstavništva drugih držav članic Evropske unije, te podatke dobite na spletni strani Evropske komisije. Na njej najdete tudi interaktivni zemljevid sveta, na katerem so združena svarila vseh članic EU.
Primer Tunizije
Obe instituciji kljub temu opozarjata, da je tovrstne podatke dobro pridobiti še iz ostalih virov. Izčrpno podatkovno bazo vam v angleščini nudi vlada Združenih držav Amerike, na spletni strani http://travel.state.gov/. Glede Tunizije opozarjajo, da imejte pri sebi ves čas potni list in ne fotografirajte državnih uradov ali varnostnih poslopij, saj tunizijski zakon to prepoveduje. Glede potovanj znotraj države opominjajo, da je v puščavi južneje od mesta Remada vojaško območje, kamor lahko potujete le na podlagi posebnega dogovora z oblastmi. Te o svoji nameri obvestite v vladnem uradu mesta Tatouine, kjer morate poleg osebnih dokumentov predstaviti tudi natančen načrt poti in izpolniti zahtevane obrazce.
Če želite potovati skozi nepredvidljivo puščavo Sahara, ameriške oblasti priporočajo, da pred tem obvestite tunizijsko nacionalno gardo. Navajajo primer: če jih obvestite, da nameravate prenočiti v določenem hotelu, bo nacionalna garda v večernih urah poklicala v hotel, ali ste varno prispeli, v nasprotnem primeru pa sprožila iskalno akcijo.
Konkretna varnostna opozorila v Tuniziji veljajo le za mejno območje z Libijo in Alžirijo. Predvsem prva je zaradi kolapsa demokratično izvoljenih oblasti in vzpona islamističnih skupin v varnostnem pogledu posebej kritična.
»Varnostna opozorila in nasveti, ki jih MZZ objavlja na spletni strani in sicer, so informativne narave, niso prepovedi ali ukazi, saj je odločitev za potovanje v te ali katerekoli predele sveta prepuščena vsakemu posamezniku. Iz vsebine opozoril in nasvetov pa je razvidno, da so možnosti za nudenje konzularne pomoči v kritičnih situacijah in/ali nevarnostih zelo omejene,« so pojasnili na MZZ
»Poudarjamo, da je situacija v tem predelu sveta precej nepredvidljiva, zato vsakomur, ki se odloča potovati tja, svetujemo, da spremlja poročanje medijev in se pred potovanjem o razmerah, ki vladajo v krajih ciljne destinacije načrtovanega potovanja, pouči iz vseh dostopnih virov.«
Ali Slovence zanimajo "kritična območja"?
Ob priložnosti smo se pozanimali glede interesa, ki ga državljani Slovenije izkazujejo za potovanja v bolj kritična območja. MZZ odgovarja: »Zaradi razmer v naštetih državah in na omenjenih območjih v zadnjih mesecih ni kaj dosti zanimanja za turistični obisk Sirije, Iraka ali Libanona, vzhodni predeli Turčije pa so v primerjavi s turističnimi atrakcijami zahodne in osrednje Turčije precej manj zanimivi.«