Slovenija

Se zdravstvena reforma pripravlja prepočasi?

G.G.
9. 3. 2015, 15.18
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Podpredsednik DeSUS Tomaž Gantar meni, da gre ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc pri pripravi zdravstvene reforme prepočasi, da je previdnost sicer razumljiva, a pretirana. V DeSUS ministrico zdaj podpirajo, a jo želijo prepričati, da iz predala vzame kakšen že pripravljen zakon. Če reforme ne bo v pol leta, sicer z interpelacijo grozi NSi.

Mediaspeed

Nekdanji minister za zdravje in poslanec DeSUS Tomaž Gantar, v že pripravljenih zakonih niso le kakšne stare ugotovitve, pač pa gre za relativno svežo zakonodajo. Tako verjame, da bi se jo dalo z morda manjšimi popravki "spraviti v življenje in ne zamuditi ključnega časa, ki je pred nami tudi na področju zdravstva".

Ministrica za zdravje je sicer na sobotnem kongresu SMC dejala, da je ne skrbijo "mastni naslovi", da reforme še ni. Prav tako se ne boji interpelacije, ki jo je za primer, če v pol leta ne bo pripravila reforme, napovedala NSi. Kot je povedala Kolar Celarčeva, so program in reforme začeli pripravljati, a priznava, da bodo v pol leta pripravljene le smernice. Poudarila je tudi, da reforme ni možno narediti brez celovite analize sedanjega stanja, priporočil, ocen in dolgoročne strategije slovenskega zdravstvenega sistema. 

Gantar pa ocenjuje, da nobena analiza ne bo odgovorila na ključna vprašanja, zaradi katerih doslej ni prišlo do sprejema zdravstvene reforme. "Treba se je odločiti, sprejeti politično odgovornost in zadevo predstaviti. Verjamem, da bi v DZ prejela podporo," je dejal. Po njegovem mnenju gre ministrica pri pripravi zdravstvene reforme prepočasi in je škoda, da "ne izkoristi časa ter koalicije, ki je bolj pripravljena sprejemati zakonodajo, kot so bile prejšnje"

V tem trenutku v DeSUS ministrico podpirajo. Ob vprašanju, ali bi bila interpelacija v primeru, da zdravstvene reforme čez pol leta še ne bo, upravičena, pa je Gantar spomnil na vprašanje alternativne rešitve. "Potem je odvisno, kdo pride. Če bo nekdo potreboval nadaljnje leto ali dve, da bo razumel zdravstveni sistem, potem bi naredili slabo uslugo tudi z interpelacijo," je pojasnil. Tako je treba zdaj po njegovih besedah ministrici pomagati in jo morda prepričati, da vendarle naredi kakšen odločnejši korak pri reformi.

Estrada