Slovenija

Kako je na novi jeseniški urgenci? Baje, da krasno!

STA / T.C.
8. 3. 2015, 20.06
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Na videz kot da bi se znašel v nadaljevanki Mash, a ko stopiš v prostore jeseniške urgence, urejene v mobilni vojaški bolnišnici, ugotoviš, da delo poteka enako kot na običajni urgenci. V šotoru ne ležijo ranjeni vojaki, ampak v čakalnici mirno čakajo civilisti. Z vojno je povezan le še vodja urgence Robert Carotta, ki je služboval na treh misijah.

Slovenska vojska

Ob vhodu v šotor medicinska sestra sprejema bolnike. Ti nato počakajo na pregled pri zdravniku v čakalnici, ki je celo prostornejša od tiste na stari urgenci. Na dan obravnavajo med 100 in 200 bolnikov, polna čakalnica pa ne da občutka, da bi ljudje zaradi "prilagojenih prostorov" manj zaupali v zdravstveno pomoč.

Tudi vodja urgence Carotta, ki vse od selitve pred tednom dni večino dneva preživi na urgenci - kot pravi, hodi domov le še spat -, potrjuje, da negativnih odzivov bolnikov še niso dobili. "Verjetno se pa kakšnemu zdi čudno, da ga obravnavamo v šotoru. Neki gospod je celo rekel, da se mu kar smilimo in da upa, da bo potem kaj boljše," razlaga Carotta.

Slovenska vojska

Začasni prostori, sestavljeni iz 11 zabojnikov in šotora, ki jih povezuje, dopuščajo, da opravijo vse zdravstvene storitve, ki so jih prej med štirimi stenami iz opeke in malte. Tako so v novih prostorih že uspešno opravili operacijo v splošni anesteziji, med drugim so tudi naravnali nekaj zlomov okončin in jih v oskrbeli v mavčarni, zašili nekaj ran, oskrbeli bolnika s pljučnim edemom ter oskrbeli življenjsko ogroženega otroka z dihalno stisko.

So pa ambulante manjše, predvsem na račun prostornejše čakalnice. To zahteva nekoliko prilagojen način dela. Prostorsko stisko med drugim rešujejo z manjšimi zalogami pripomočkov v ambulanti. Namesto da imajo neposredno pri roki 20 povojev, jih imajo 10.

Zato pa imajo po novem dodatno medicinsko sestro, ki sproti zalaga ambulante s pripomočki iz lekarne, ki je od urgence oddaljena dobrih deset metrov in so jo prav tako namestili v posebni zabojnik.

Od Slovenske vojske pa niso dobili le prostorov v brezplačni najem, pač pa tudi opremo. Del te je celo sodobnejši od tiste, ki so jo na jeseniški urgenci uporabljali doslej.

Če jeseniško začasno urgenco primerjamo z mobilno bolnišnico v ameriški nadaljevanki Mash, bi lahko za Carotto rekli, da je jeseniški Hawkey. Dela v vojaških šotorih je namreč že vajen iz vojaških misij. Dvakrat je bil v Bosni in enkrat na Kosovem.

Slovenska vojska

In kako primerja delo v šotoru z vojaki in s civilnim prebivalstvom? "Definitivno je tukaj bistveno lažje delati. V misijah lahko vsak trenutek pripeljejo več poškodovanih ali pa delaš v razmerah, ko ti mine švigajo nad glavo," pravi, a dodaja, da so tudi pri delu s civilnim prebivalstvom izzivi, saj morajo oskrbeti bistveno več ljudi.

"Tukaj v dveh urah oskrbimo 35 ljudi, na misiji smo jih toliko v enem tednu. A kdor na misiji pride do zdravnika, ga res potrebuje. Med civilnim prebivalstvom pa urgentne pomoči zares ne potrebuje vsaj tretjina tistih, ki obiščejo urgenco," ocenjuje.

V Role 2, ki so jo od Slovenske vojske dobili v brezplačen najem in se prvič uporablja v civilne namene, bodo vztrajali, dokler ne bo dokončana nova urgenca. Če bo gradnja potekala gladko - sedaj namreč po besedah direktorja bolnišnice Janeza Poklukarja gradnja zamuja za 10 dni - se bodo v nove prostore vselili do novembra.

Slovenska vojska