Predsednik uprave Nek Stane Rožman je povedal, da bodo z omenjeno modifikacijo zagotovili preusmeritev hladilnega toka primarne vode v reaktorski posodi, kar bo bistveno prispevalo k celovitosti in stabilnosti jedrskega goriva.
Tam je namreč prihajalo do poškodb gorivnih palic, kot se je izkazalo med predlanskim remontom in pri zadnjem, februarskem preverjanju celovitosti jedrskega goriva.
Pri zadnjem preverjanju so sicer ocenili, da je poškodovana vsaj ena od več kot 28.000 gorivnih palic, kar pa pri obratovanju elektrarne ne prinaša dodatnega tveganja za okolje in nima nobenih vplivov na njeno varnost, je zagotovil.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
V okviru aprilskega remonta bodo predvsem na področju jedrskega goriva izvedli pomembne ukrepe za nadaljnjo stabilizacijo nuklearkinega obratovanja oz. večjo rekonstrukcijo na reaktorju. To načrtujejo že od predlani, nanjo pa so pripravljali tudi vse preteklo leto, je pojasnil predsednik.
Izvedli bodo tudi vrsto oz. 25 že pripravljenih modifikacij in vse preventivne dejavnosti za bodoče stabilno obratovanje, je dejal. In dodal, da zadnja poškodba ene od gorivnih palic ni bila nepričakovana. Kljub tej pa Nek obratuje s polno močjo in v okviru strogo določenih tehničnih zahtev.
Iz Nek so tudi sporočili, da je za njimi več kot 15 mesecev izjemno stabilnega obratovanja v 27. gorivnem ciklu, v katerem so posebno pozornost namenili jedrskemu gorivu.
Namreč, po izkušnjah zadnjega remonta leta 2013, ko so odkrili poškodbe gorivnih palic, so za spremljanje stanja jedrskega goriva uvedli zelo stroge ukrepe, ki med drugim zajemajo večjo pogostost vzorčenja primarnega hladila in ukrepe za zmanjšanje njegove kontaminacije.
Analize merjenih podatkov so sicer ves čas potrjevale celovitost goriva, februarja pa so pokazale na verjetnost njegove netesnosti. Trenutne vrednosti so še vedno daleč pod dopustnimi, a kažejo na sum poškodbe sprejemljivega obsega. Ocenjujejo namreč, da je poškodovana vsaj ena od več kot 28.000 gorivnih palic, ki so sestavni del 121 gorivnih elementov v reaktorski sredici.
Dodali so, da je dobro stanje jedrskega goriva skozi glavnino 27. gorivnega cikla posledica skrbno izvedenih preventivnih ukrepov med remontom 2013, ki je zajel celovito čiščenje celotnega primarnega kroga, pregled gorivnih elementov, mehansko ojačitev najbolj izpostavljenih gorivnih elementov prečnim tokovom hladila in drugo.
Hkrati so po remontu 2013 v akcijskem načrtu za spremljanje stanja goriva še podrobneje opredelili pogostost vzorčenja in merila za ukrepanje ob odstopanjih. Ta so zelo rigorozna in predvidevajo zelo natančno spremljanje vseh okoliščin, ki bi lahko vplivale na celovitost goriva.
Tako so v zadnjih tednih ugotovili povečanje določenih aktivnosti nekaterih za odstopanje značilnih izotopov v primarnem hladilu in v skladu s postopki izvedli lastno kakor tudi neodvisno evalvacijo stanja celovitosti jedrskega goriva. Izsledki pa kažejo poškodbo na vsaj ene gorivne palice, so med drugim zapisali v Nek.
Stanje gorivnih palic bodo pozorno spremljali, v okviru napovedanega remonta pa bodo med drugim sedanje jedrsko gorivo vključno s poškodovano gorivno palico zamenjali, je še povedal Rožman.
Glede omenjene poškodbe so se v petek odzvali na Upravi RS za jedrsko varnost. Kot so zapisali, je sedanje puščanje daleč pod dopustnim, tako da sedaj še ni razlogov za predčasno zaustavitev elektrarne. Tudi neposredne nevarnosti za širjenje radioaktivnosti v okolje ni, saj vsa radioaktivnost ostaja v primarnem hladilu, ki je tesno zaprto znotraj t.i. primarnega kroga v spodnjem delu stavbe zadrževalnega hrama.
Na omenjeni upravi so tudi poudarili, da so v prejšnjem, 26. gorivnem ciklu, prvo povečanje radioaktivnosti primarnega hladila zaznali že 53 dni po zadnjem remontu, tokrat pa šele po skoraj desetkrat daljšem obdobju.
Sicer pa bodo med aprilskim remontom v Nek delno spremenili pretočne poti vode skozi reaktorsko posodo, s čimer bodo bistveno zmanjšali možnost vibracij gorivnih palic oz. ugotovljenega glavnega vzroka poškodb, so še zapisali.
Kot je znano, po svetu obratuje 435 nuklearnih elektrarn, ki so v povprečju stare 28 let. Vsaj 170 oz. 44 odstotkov jih obratuje več kot 30 let, 39 pa več kot štiri desetletja. Med zadnjimi je tudi krška nuklearka, katere obratovalno obdobje so lani podaljšali do leta 2043.