Svet

Poročilo o izginulem MH370: Brez posebnosti glede posadke ali letala

T.C.
8. 3. 2015, 16.08
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Preiskava o letu malezijskega letala, ki je izginilo pred natanko letom dni, ni ugotovila nobenih posebnosti glede posadke letala ali samega letala, kaže danes objavljeno vmesno poročilo. Družine potnikov in članov posadke na izginulem letalu boeing 777 danes sicer obeležujejo obletnico izginotja.

Arhiv Svet24

Vmesno poročilo razkriva, da "ni nobenih znakov o morebitni socialni osamitvi, spremembi v navadah ali interesih, zanemarjanju, zlorabi mamil ali alkohola s strani posadke letala. Prav tako razpoložljivi podatki kažejo, da v mehanskem sistemu letala ni bilo nobenih posebnosti". Preiskovalci tako tudi po objavi vmesnega poročilo niso nič bližje pojasnitvi skrivnostnega izginotja.

Poročilo prav tako ugotavlja, da preiskava zdravstvenih, finančnih in osebnih okoliščin pilota Zaharieja Shaha Ahmada ni ugotovila nobenih sumljivosti. Njegovi prihodki in izdatki niso nakazali nič nenavadnega, njegove sposobnosti spopadanja s stresom doma in na delovnem mestu pa je bilo dobro, piše v poročilu, ki kapitanu ne pripisuje krivde za izginotje letala. V preteklosti so se pojavljala ugibanja o samomorilski nagnjenosti pilota, kar pa poročilo tako načeloma izključuje.

Po navedbah poročila je letalo kmalu po njegovi preusmeritvi 8. marca lani še kratek čas spremljal civilni radar, kar je nasprotno s preteklimi navedbami malezijskih oblasti, da je samo njihov vojaški radar spremljal letalo. A po oceni analitikov poročilo ni razkrilo ničesar, kar ne bilo že znano.

Poročilo vsebuje še podatke o nekaterih mehanskih sistemih in v vsakem primeru glede na dosegljive podatke izključilo možnosti nepravilnosti. Preiskovalci so se osredotočali na varnostne vidike letala in niso preiskali koga od 227 potnikov za potencialno možnost ugrabitve letala. V poročilu so še poudarili, da se preiskava nadaljuje in da bodo nove informacije lahko spremenile obstoječe podatke.

Arhiv Svet24



Malezijski premier Nadžib Razak je ob današnji obletnici izginotja letala obljubil, da se bo iskanje letala nadaljevalo. Hkrati je izrazil upanje, da bodo letalo našli. V malezijskih nakupovalnih središčih so ob današnji obletnici izobesili fotografije izginulega letala, na katerem lahko žalujoči zapišejo svoje misli. Prav tako se potnikov in članov posadke spominjajo pri nedeljskih mašah.

Sorodniki kitajskih potnikov so danes v središču Pekinga poskušali obeležili obletnico. Prvotno so načrtovali, da bodo na obletnico izginotja spomnili na številnih mestih v kitajskem glavnem mestu, vključno z malezijskim veleposlaništvom, letališčem in priljubljenim budističnim templjem v mestu, a sta jim to preprečila prepoved in velika prisotnost policije. Nekateri sorodniki so tudi povedali, da so jih obiskali policisti in jim prepovedali, da bi danes zapustili svoje domove.

Na območju malezijskega veleposlaništva je sicer okoli 30 svojcev pogrešanih izvedlo manjši shod, na katerem so med drugim malezijsko vlado pozvali, naj se jim opraviči. Danes je nekaj svojcev tudi obiskalo priljubljeni budistični tempelj Lama v Pekingu, da bi se poklonili pogrešanim.

Kitajski zunanji minister Wang Yi je sicer danes obljubil, da bo Kitajska, od koder prihaja večina potnikov izginulega letala, pomagala njihovim sorodnikom pri uveljavljanju legitimnih pravic. Spomnil je, da je letalska družba že začela izplačevati odškodnine. Na novinarski konferenci ob robu letnega zasedanja kitajskega ljudskega kongresa je sorodnikom potnikov tudi izrazil sožalje. "Današnji dan je težak dan za sorodnike. Naša srca so z njimi," je dejal Wang. Dodal je, da se bo iskanje letala nadaljevalo.

Avstralski premier Tony Abbott pa je napovedal, da bi lahko iskanje letala na jugu Indijskega oceana razširili, če sedanje iskanje ne bo prineslo rezultatov. Avstralija vodi iskanje letala na morju na območju, ki je veliko 60.000 kvadratnih kilometrov in se razteza zahodno od Avstralije. Doslej so preiskali 40 odstotkov območja, končali pa naj bi z iskanjem na tem območju maja letos.

Malezijska vlada je konec januarja uradno izginotje letala na letu MH370 razglasila za nesrečo, vseh 239 potnikov in članov posadke pa za mrtve. Njihovi sorodniki so tako dobili možnost, da zahtevajo odškodnino.

Letalo letalske družbe Malaysia Airlines je izginilo 8. marca lani. Letalo je bilo na poti iz malezijske prestolnice Kuala Lumpur v Peking. Na krovu je bilo od 239 potnikov in članov posadke 153 potnikov iz Kitajske.

Arhiv Svet24