Slovenija

Ex-ministrica S.S.Cankar - Zagovor z lažjo

Luka Tetičkovič
7. 3. 2015, 07.04
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Na novinarski konferenci v prostorih Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport je ministrica Stanka Setnikar Cankar ponudila svoj odstop. Komisijo za preprečevanje korupcije je obtožila zlorabe osebnih podatkov in neobjektivnega obveščanja javnosti. Svoja dejanja razume kot legalna, vendar na novinarska vprašanja ni odgovarjala.

STA

»Javno smo izpostavljeni na sramotilnem odru,« je Stanka Setnikar Cankar označila poročanje aplikacije Supervizor. V svojih dejanjih ne vidi ničesar spornega, saj je 636 tisočakov v preteklih letih zaslužila pri izvedbi izrednega študija, ki je prilagojen delovniku zaposlenih, zato poteka v popoldanskem času. Govoreč v množini je navrgla še, da bo nadaljnji pregled potrdil zakonitost njenega ravnanja in ovrgel kakršenkoli sum korupcije in nasprotja interesov pri tistih, ki opravljajo dejavnost fakultete.

»Ta razkritja bodo gotovo negativno vplivala na moje nadaljnje delovanje […] in se ves čas zlorabljala.« Stanka Setnikar Cankar

Na laž jo je na twitterju postavil nekdanji minister za izobraževanje Gregor Golobič, ki je objavil navedek iz Nacionalnega programa visokega šolstva za obdobje 2012–20, sprejetega leta 2011: »Visokošolski učitelji in drugi zaposleni bodo za plačo, ki jo bodo prejemali, opravljali vse obveznosti in naloge, ki izhajajo iz njihovega dela – tako poučevanje na katerikoli študijski stopnji kot raziskovanje, mentorstvo, svetovanje itn. Kopičenje dodatnih pogodbenih plačil, dodatkov za nadobremenitev in podobno na osnovno plačo ne bo več mogoče.«

STA

Spomnimo, Setnikar Cankarjeva je dvignila precej prahu, ko je skušala uvesti popolnoma nov predlog koncepta Zakona o visokem šolstvu in s tem povoziti že usklajenega, ki je nastajal pod ministrstvom njenega predhodnika Jerneja Pikala. Slednji bi prvič v zgodovini Slovenije visokemu šolstvu zagotovil sistemsko financiranje in mu tako omogočil dejansko avtonomijo, kar je leta 2011 zahtevalo tudi ustavno sodišče. Setnikar Cankarjeva ni sledila Pikalovim stopinjam, še več, predlagala je, naj se s fakultetami podpisujejo triletne pogodbe, s čimer je prek financiranja skušala vplivati na njihovo avtonomijo.

Spomnimo se ministričinih besed, ki jih je sredi februarja izrekla na Radiu Študent: »Prihaja kitajsko leto koze, ovce in ovna, in kot so mi na eni konferenci pojasnili kitajski sogovorci so to leta, ko se malce več troši, tako da lahko v visokem šolstvu pričakujemo kakšno investicijo.«

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Na kom je ministrica nameravala trošiti in na kom ne, je prav tako za RŠ povzel profesor s Filozofske fakultete, Gorazd Kovačič: »Zaposlenim so skušali fleksibilizirati delovni čas in obseg dela, razen za redne profesorje. Tako bi izbranci, med katerimi je tudi Setnikar Cankarjeva, ohranili svoj obseg privilegijev, medtem ko bi bili vsi ostali pedagoški delavci prekarizirani.«

STA

»Ministrica gre na smetišče zgodovine, saj je uporabljala svoj položaj za ohranitev svojih akademskih privilegijev.« Gorazd Kovačič, profesor s Filozofske fakultete

Ministrica je na tej točki ponovno povozila zaveze Nacionalnega programa za visoko šolstvo. V tem je namreč zapisano: »V kontekstu ureditve kadrovskega sistema je treba omogočiti primerno plačilo (osnovno plačo) za vrsto in obseg dela ter usposobljenost posameznika.«

Čeprav ni sprejemala novinarskih vprašanj, je ministrica vse te okoliščine pojasnila kot poskus političnega onemogočanja, z besedami: »Ta razkritja bodo gotovo negativno vplivala na moje nadaljnje delovanje kot ministrice za izobraževanje, znanost in šport in se ves čas zlorabljala, zato sem predsedniku vlade Miru Cerarju ponudila svoj odstop.«

Napovedala je, da bo svojo ekipo zapustila svojemu nasledniku, kot tega se omenja Petra Mačka, ki je že zdaj opravljal funkcijo državnega sekretarja in podajal jasnejše intervjuje kot ministrica.

»Ministrica gre na smetišče zgodovine, saj je uporabljala svoj položaj za ohranitev svojih akademskih privilegijev,« se je glasil Kovačičev epitaf ministričine politične kariere.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost