Slovenija

Bodo zdravila namenjena za Afriko, končala v Sloveniji?

STA/G.G.
9. 2. 2015, 12.38
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Predstavniki Pergama in farmacevtske stroke opozarjajo, da Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano, na katerega se prenaša dejavnost uradnega kontrolnega laboratorija za zdravila, nima potrebnih dovoljenj in certifikatov. Zato ocenjujejo, da uradne kontrole nad zdravili sedaj v državi ni. Opozorili so tudi na pritiske na zaposlene.

Arhiv Svet24

Edini uradni kontrolni laboratorij z vsemi potrebnimi dovoljenji, certifikati in akreditacijami je do sedaj deloval pod okriljem Javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke. Z zakonom o zdravilih, ki je začel veljati marca lani, pa je bilo predvideno, da se ta laboratorij ukine, njegova dejavnost pa v najpozneje enem letu prenese na Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano.

Dekan Fakultete za farmacijo Univerze v Ljubljani Borut Božič meni, da je zaradi trenutne odsotnosti uradne kontrole na področju zdravil "situacija za državljane kritična". Po njegovi oceni bi zato lahko na slovenski trg prihajala nova zdravila, ki ne bi izpolnjevala zahtevane kakovosti.

Tudi predsednik Pergama Janez Posedi meni, da "področje, kjer ni kontrole, pušča veliko domišljije". "Prepričan sem, da bodo nekatera zdravila, ki sedaj končajo v Afriki, končala pri nas," je dodal.

Po Božičevih opozorilih trajajo postopki za pridobitev ustreznih dovoljenj, certifikatov in akreditacij med enim in dvema letoma. Prav tako morajo zaposleni, ki delujejo na področju kakovosti zdravil, ta znanja pridobivati z leti in ni dovolj le en hitri tečaj, je dejal. Zato vidi rešitev v tem, da se obdrži samostojni uradni kontrolni laboratorij.

Tudi pritiski na zaposlene

V uradnem kontrolnem laboratoriju je doslej delovalo 15 ljudi, na leto pa so opravili med 300 in 600 kontrol zdravil. V zadnjem času je po besedah predsednika Sindikata farmacevtov Slovenije Damirja Domjana prišlo do pritiskov na te zaposlene, naj dajo odpoved oz. naj podpišejo sporazumno prekinitev delovnega razmerja in naj se prijavijo na razpis za zaposlitev v nacionalnem laboratoriju, ki je bil objavljen v začetku februarja.

Po drugi strani pa je bilo z zakonom o zdravilih zagotovljeno, da ti zaposleni ostanejo v delovnem razmerju na javni agenciji za zdravila in medicinske pripomočke. Koliko zaposlenih je dejansko podpisalo prekinitev delovnega razmerja, Domjan še ne ve. Prav tako še niso znani rezultati razpisa za 14 zaposlenih na nacionalnem laboratoriju.

Posedi meni, da je odnos oblasti do tega vprašanja malomaren. Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je po njegovih navedbah "z lahkoto odobrila 14 zaposlitev na laboratoriju, ki naj bi nekaj prevzel, ko bo za to pristojen. Na urgencah pa gledamo, kako se z muko odločajo, ali bodo koga zaposlili za določen čas". Zato bi bilo po njegovem mnenju prav, da premier Miro Cerar razmislil, ali ima pravo osebo za vodenje zdravstvenega resorja.

Estrada

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

lady gaga gucci-gucci
Soočila se je na drugačen način

Lady Gaga spregovorila o govoricah z začetka svoje kariere, da je moški

Zanimivosti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov

avto, henry ford
Model T

Avto je vse pregnal s ceste