Ni še pol leta, odkar je Rudolf Brezovnik prevzel v najem lokal v središču Maribora, že se je soočil z neprilagodljivostjo mestnih uradnikov oziroma oblasti. In zadevo je, predvsem zaradi dlakocepstva, delil tudi na družbenem omrežju. Življenje v mestnem jedru v zadnjih letih vse bolj zamira, saj je zaprtih vedno več lokalov in trgovin, a se med njimi še vedno najdejo nekateri, ki vztrajajo. In eden takšnih je Brezovnik, ki v svojo prodajalno, tako kot veliko drugih, skuša stranke pritegniti tudi z delom svoje ponudbe, ki jo postavi pred prodajalno.
»Prejšnji teden se je pri meni oglasila inšpektorica in me opozorila na moje reči, da naj bi bile nekatere na občinskem zemljišču, zato pričakuje prijavo in nekakšno plačilo. Zunaj pa so stali rože, laterna in stol, ki je bil očitno najbolj sporen. Nič prodajnega in brez kakršnegakoli logotipa, samo znak, da je trgovina odprta,« pojasnjuje Brezovnik. Dodaja, da se je po njenem odhodu še sam prepričal o prekršku in ugotovil, da vse skupaj v glavnem stoji na funkcionalnem zemljišču lokala. »Samo prednji nogi stola sta bili na občinskem, zato sem poklical pristojno občinsko službo in jim zadevo razložil. Domneval sem, da morda v tem primeru res gre za njihovo napako, a sem jih vseeno vprašal, ali moram ti 'dve nogi' prijaviti. Odgovor ni bil v mojo korist, šlo pa je samo za kakšnih deset centimetrov,« poudarja sogovornik, ki takšnega odnosa ni pričakoval, a se mu hkrati ne zdi sporno, da plača za stvar, ki jo uporablja in ni njegova. Stol je že umaknil in je zdaj na to mesto postavil nekoliko ožjo klop, zato je vsa na funkcionalnem zemljišču.
Iz občinske službe za odnose z javnostmi sporočajo, da postavitev urbane opreme pred trgovine določa odlok o rabi javnih površin, ki določa, da mora vsakdo podati vlogo, če želi na javni površini promovirati svoj poslovni subjekt in svoj asortiman. »Trenutno velja odlok, ki predvideva plačevanje za uporabo javne površine, vendar je že v pripravi sprememba odloka, ki bo omogočila postavitev okrasnih elementov v sklopu neke celotne ureditve brezplačno. Tudi zdaj je to možno, vendar mora vsak, ki uporablja javno površino, podati vlogo na pristojni organ. Če bo komisija za rabo javnih površin ugotovila, da gre samo za opremo, ki polepša videz ulice ali vhoda, uporabniku ne bo treba plačevati uporabnine,« so razložili. Postavitev A-panoja, manjše mizice in obešalnika stane 163 evrov na leto, a se uporabnik sam odloči, ali bo to opremo imel na javni površini vso leto ali samo določene mesece. »Cena je odvisna od velikosti in števila dnevov zasedenosti javne površine, za kvadratni meter pa je treba odšteti približno 0,6 evra na dan,« še sporočajo iz občine.
Nadzor nad rabo javne površine opravlja inšpekcija Medobčinskega inšpektorata in redarstva Maribor po odloku o rabi javnih površin, ki ga opravi bodisi v sklopu rednih pregledov bodisi na podlagi prejete prijave o nepravilnosti. »Treba pa je navesti, da je inšpektorica v omenjenem primeru v Gosposki ulici opravila le razgovor z lastnikom oziroma najemnikom lokala in ga opozorila na določila odloka o rabi javnih površin,« so zaključili v mariborski občini.
POUDAREK NA SLIKI: Rudolf Brezovnik zdaj pred lokal v Gosposki ulici postavlja klop.