Potem ko sta premier Miro Cerar in notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar že pred časom prejela dopis Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) v zvezi z predlaganjem Violete Bulc za evropsko komisarko, je v teh dneh podobno pismo prejel še minister za javno upravo Boris Koprivnikar. Ta je v odzivu na družbenem omrežju Facebook med drugim zapisal, da mu KPK očita nasprotje interesov zaradi pridobitve nepremoženjskih osebnih koristi, ker je glasoval za Bulčevo, saj sta v političnih stikih oz. isti stranki.
Razlog, da je dopis komisije Koprivnikarju prišel v javnost šele sedaj, je po pojasnilu Štefaneca samo v tem, da je nekoliko pozneje dvignil pošto kot ostala dva. Pošta je bila namreč poslana istočasno, je povedal.
Poudaril je, da je zadeva še odprta, zato je konkretneje ne more komentirati. Je pa ob tem opozoril, da na komisiji niso sprejeli še nobenega poročila, niti njegovega osnutka, kot se je ugibalo v medijih, pač pa so naslovnikom zgolj poslali dopise.
Po besedah Štefaneca se komisija ne namerava podajati v kakršne koli polemike. Se pa predsednik komisije ne strinja z vsebino do neke mere celo zasmehljivih odzivov na njihove dopise. Odgovore nanje bo komisija podala v končnem poročilu. "Verjemite pa, da nismo toliko naivni, da bi delali neumnosti in z njimi šli v javnost," je pojasnil.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Predsednik KPK ni želel ocenjevati, ali bi ta ali katera druga odločitev KPK danes lahko imela takšne politične posledice, kot so jih imele odločitve komisije v prejšnji sestavi.
Formulacija o političnih stikih, na katero so se sklicevali naslovniki dopisov, izhaja iz zakona, je povedal Štefanec. To je pravni standard, ki ga uporablja zakon, komisija pa je v tem primeru tista, ki mora ta pravni standard zapolniti z ustrezno razlago. "Prepričan sem, da bomo to naredili strokovno," je dejal.
Štefanec je tudi prepričan, da bo KPK ohranil kredibilnost, saj da deluje v skladu z ustavo in zakoni. Poudaril je, da poleg njega na KPK dela mnogo mladih sposobnih strokovnjakov in ne le on sam.
Predsednik KPK ni želel ocenjevati, ali bi ta ali katera druga odločitev KPK danes lahko imela takšne politične posledice, kot so jih imele odločitve komisije v prejšnji sestavi. Dela prejšnje komisije namreč ne želi ocenjevati, kot tudi prejšnja komisija danes ne ocenjuje njih, je povedal.
Ene in druge pa lahko ocenjuje javnost, ki jo Štefanec želi prepričati, da misli resno. Prav tako je izrazil upanje, da jim bo skozi njihovo delo dopuščeno pokazati njihovo strokovnost in kredibilnost.