Slovenija

Nov val osebnih stečajev

Žiga Kariž
22. 1. 2015, 06.53
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Slovenci smo imeli v lanskem letu kar štirikrat več osebnih stečajev kot katerokoli leto doslej. Zaradi kreditne krize bi že na začetku letošnjega leta doživeli pravi naval novih. A čeprav marsikdo vidi rešitev v odpisu dolgov, ki ga prinaša stečaj, zadeve niso tako preproste. Vse je namreč odvisno od odločitve sodišča.

Profimedia

Več tisoč Slovencev te dni na najbolj krut način spoznava, da ljudje, ki sedijo v bankah, niso neodvisni svetovalci, ampak prodajalci izdelkov. Da njihova mnenja niso usmerjena v dobro potrošnikov, ampak v korist banke, da bodo na pomoč bančnih institucij čakali zaman in da so za vse svoje težave krivi sami. Imetniki kreditov v švicarskih frankih se počutijo prevarane. Odzivi, ki jih lahko spremljamo, razkrivajo, da je marsikdo na robu obupa. »Pa jim bom pustil to stanovanje, pa naj ga imajo,« je na facebooku zapisal eden od tistih, ki ga je prizadela sprememba tečaja. A so ga prijatelji kmalu seznanili z neprijetnim dejstvom, da se obveznosti do banke s tem po vsej verjetnosti ne bo znebil.

Tudi če prodate stanovanje, lahko vaš dolg banki še vedno ostane.

S tovrstno težavo se srečujejo predvsem tisti, ki so tik pred začetkom krize leta 2008 vzeli kredit z najdaljšo možno dobo odplačevanja in zanj zastavili nepremičnino, katere vrednost je banka ocenila ravno na toliko, kot je znašal kredit. Danes je glavnica njihovega kredita višja kot pa dne, ko so kredit najeli, obrok precej višji. Marsikomu se je zaradi krize finančna situacija poslabšala in višjih obrokov ali dodatnih finančnih obremenitev enostavno ne bodo prenesli. Ker so cene nepremičnin znatno nižje, kot takrat, ko so se taki krediti sklepali, je le malo verjetno, da bi se krediti s prodajo nepremičnine poplačali.

V vsakem primeru je najslabše čakati, da banka stanovanje v izvršilnem postopku zaseže in ga uvrsti na dražbo. Cene, ki jih dosegajo stanovanja na dražbah, so praviloma skoraj za polovico nižje od tržnih, poleg tega pa mora dolžnik poravnati še vse stroške, ki s tem nastanejo. Tako je za vse, ki razmišljajo o tej drastični potezi, bolje, da nepremičnino poskušajo prodati sami.

Če se tečaj evra v primerjavi s frankom v naslednjih dveh do treh mesecih ne bo okrepil, se zna zgoditi, da bomo v Sloveniji doživeli nov val osebnih stečajev. Odkar za začetek stečajnega postopka ni več treba plačati stroškov stečajnega upravitelja, smo Slovenci namreč doživeli pravi bum osebnih stečajev. Kot so objavile Moje finance, je bilo leta 2013 začetih 880 postopkov osebnega stečaja, leta 2014 pa kar 4039.  

Osebni stečaj sicer pomeni odpoved vsemu svojemu premoženju in dve do pet let življenja z minimalno plačo. Če v tem času dolžnik ne uspe poplačati vseh svojih dolgov, lahko sodišče zaprosi za oprostitev preostalih dolgov. Sodišče mu lahko te dolgove oprosti ali pa tudi ne. Nekaterih dolgov celo ne sme oprostiti. Tako se na primer nikoli ne moremo znebiti dolgov, ki nastanejo iz naslova preživnin.

A seveda je treba pred najbolj drastičnimi rešitvami trezno razmisliti o tem, kaj storiti. Pridobiti informacije o rešitvah, ki vam jih ponuja banka, se o njih posvetovati z neodvisnim strokovnjakom in počakati, pri katerem tečaju se bo švicarski frank ustavil, potem ko bo Evropska centralna banka (ECB) objavila, s kakšnimi ukrepi misli oživeti gospodarstvo. Včerajšnja novica, ki jo je objavil Bloomberg, da naj bi ECB vsak mesec na trg spravila 50 milijard evrov svežega denarja, je frank spravila na 0,98 in tako še povečala skrbi kreditojemalcev. A nobena juha se ne poje tako vroča, kot se skuha, in le malo verjetno je, da bodo Švicarji pustili, da bodo zaradi tako visokega tečaja franka nekonkurenčni na evropskem in svetovnem trgu.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu