Univerza v Ljubljani sprejema prenovljen statut, vse kaže, da bo z njim rektor Ivan Svetlik v kali zatrl študentske kritike, da namerava podvreči avtonomijo univerze zahtevam prostega trga. Če bo novela sprejeta, kritik namreč ne bo, saj predlog statuta v svojem 7. členu prepoveduje »politično propagando«. Kako točno bo politična propaganda definirana in kako bi tovrstni prekrški lahko bili sankcionirani, nismo uspeli izvedeti.
Rektor UL Ivan Svetlik, ko je bil še nosilec politične funkcije.
Od glavne tajnice UL Mihaele Bauman Podojsteršek smo prejeli le naslednje: »Skladno z zakonom so osnovne dejavnosti Univerze v Ljubljani izvajanje študijskih, znanstvenoraziskovalnih programov ter druge dejavnosti, povezane s prenosom znanja. Pri pojmovanju politične propagande gre za načrtno promocijo, razširjanje in pojasnjevanje političnih idej. Strokovni dialogi pa so vsekakor dovoljeni in zaželeni.«
UL smo jasno vprašali, ali je v »politično propagando« zajet tudi upor proti varčevanju v visokem šolstvu ali nasprotovanje odkritemu ali prikritemu uvajanju šolnin, vendar kljub več poizvedbam teh definicij nismo prejeli. Spomnimo, pred skoraj enim letom se je vladi Alenke Bratušek, konkretneje pristojnemu ministru iz vrst Socialnih demokratov, Jerneju Pikalu, izneveril nov Zakon o visokem šolstvu (ZViS). Študenti so tedaj proti njemu protestirali zaradi prikritega uvajanja šolnin, na svojem vrhuncu se je proti njemu mobilizirala tritisočglava protestna množica, ki je bila v največji meri obveščena in organizirana zaradi dejavnosti študentskega društva Iskra. Mojca Žerak, tiskovna predstavnica Iskre, pojasnjuje: »Izvajali smo obhode po predavalnicah, študente smo nagovarjali na hodnikih fakultet, študentskih domov in jih obveščali o spremembah, ki jih prinaša ZViS.«
»Dekani in rektor bodo lahko poljubno prepovedovali okrogle mize, tribune ter skupščine študentov in zaposlenih o visokošolski in družbeni problematiki, študentske volitve, obveščanje študentov o političnem dogajanju na univerzi, ki jih zadeva, proteste in podobno. Kritično razmišljanje in svoboda govora na fakultetah bosta cenzurirana. Kakršnokoli upiranje in povezovanje študentov in zaposlenih proti samovoljnim in škodljivim spremembam v visokem šolstvu bo onemogočeno,« je Iskra zapisala na svoji spletni strani.
Do predloga statuta UL je kritična tudi Ana Belčič, ministrica za študijsko problematiko pri Študentski organizaciji Univerze v Ljubljani: »Zelo problematično bi namreč bilo, če bi se kot 'politična propaganda' interpretiralo tudi na primer kritične razprave o novem ZViS ali ostalih pravilnikih in predpisih, ki neposredno vplivajo tudi na študente, ali denimo razprave o škodljivosti varčevalne politike, ki pretresa visoko šolstvo.«
Univerza v Ljubljani sprejema prenovljen statut, vse kaže, da bo z njim rektor Ivan Svetlik v kali zatrl študentske kritike, da namerava podvreči avtonomijo univerze zahtevam prostega trga.
Zaradi širokega pojmovanja spornega člena Belčičevo prav tako skrbi, ali se bodo pod njim sploh smele izvajati volitve v študentsko organiziranje in študentski svet, ki praviloma potekajo v prostorih Univerze v Ljubljani.
Rektorat UL ostaja odločen, Podojsterškova pravi: »Rok za oddajo pripomb na osnutek novele statuta Univerze v Ljubljani smo podaljšali do konca januarja. Po pregledu in uskladitvi pripomb bo dokument v sprejem predložen pristojnim organom.«