Slovenija

Kljub krizi Slovenija pri vrhu

Črt Kaker
20. 1. 2015, 16.47
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Kljub vsesplošni krizi je kakovost življenja po raziskavi družbe Numbeo še vedno na razmeroma visoki ravni v primerjavi s sosednjimi državami in celo ameriškim New Yorkom.

Arhiv Svet24

Slovenija se že vse od leta 2008 spopada s hudo gospodarsko in finančno krizo, ki je močno prizadela veliko Slovenk in Slovencev. Mnogi se tako sprašujejo, kako drago je živeti v Sloveniji in kakšni so življenjski stroški v naših sosednjih državah ter »obljubljenih« deželah, kot so ZDA, Nemčija in Velika Britanija. A najvažnejše vprašanje je, kakšna je kakovost življenja v deželi na sončni strani Alp. Odgovore na ta vprašanje daje zadnja raziskava družbe Numbeo, ki zbira podatke o življenju prebivalcev več kot 2300 mest po vsem svetu.

Glede na rezultate je življenje najcenejše v Indiji, Nepalu, Pakistanu, Tuniziji in Alžiriji, najdražje pa v Švici, na Norveškem, v Venezueli, Islandiji in na Danskem.

V analizo so zajeli 119 držav, podatki pa temeljijo na potrošniškem indeksu. Znotraj tega indeksa so upoštevane cene izdelkov splošne rabe v trgovinah, stroški prevoza (cena javnega prevoza, nakup avta srednjega razreda in cena bencina), stanovanjski stroški (elektrika, voda, ogrevanje, internet) in cene v restavracijah. Kot referenca je predstavljena zvezna država New York, ki ima indeks 100. Za Slovenijo, ki ima indeks 65,15, pa velja, da je življenje za približno 35 odstotkov cenejše kot na drugi strani Atlantika. Slovenija se je tako znašla na 40. mestu izmed 119 držav, ki jih je zajela analiza, in je najdražja država na Balkanu, a obenem država z najvišjim življenjskim standardom.

Glede na rezultate je življenje najcenejše v Indiji, Nepalu, Pakistanu, Tuniziji in Alžiriji, najdražje pa v Švici, na Norveškem, v Venezueli, Islandiji in na Danskem.

Kako pa se je odrezala Ljubljana v primerjavi z mesti v okolici in New Yorkom? Glede na podatke odlično. Kupna moč prebivalcev Ljubljane (indeks 70,56) je višja kot v Zagrebu (indeks 55,35), Budimpešti (indeks 49,40), Atenah (indeks 46,60), Lizboni (58,27), a še vedno daleč od Gradca (indeks 149,72), ki ima enega najvišjih indeksov kupne moči in kakovosti življenja v Evropi in na svetu.

Če malo natančneje primerjamo Ljubljano z Zagrebom, ugotovimo, da je povprečna mesečna plača v Ljubljani ( 1046,74 evra) za več kot 300 evrov višja kot v Zagrebu (713,56 evra). Najemnina za enosobno stanovanje v centru Ljubljane je 400 evrov mesečno, medtem ko je treba za mesečni najem podobnega stanovanja v hrvaški prestolnici odšteti nekaj nad 300 evrov. Skupno prebivalec Zagreba porabi večji delež mesečnih prihodkov za osnovne stanovanjske stroške kot prebivalec Ljubljane.

Obenem velja izpostaviti, da ima Ljubljana kljub krizi in kritikam na račun zdravstva eno izmed boljših zdravstvenih varstev med evropskimi mesti, skupna kakovost življenja pa je celo boljša kot v New Yorku. Med evropskimi mesti je malce presenetljivo najlepše življenje v sosednjem Gradcu, ki ima indeks 240,16, prebivalci pa mesečno zaslužijo slabih 2500 evrov.