Predstavniki Pošte Slovenije so se leta 1999 z gostincem Stanetom Kirnom iz Podpeči v občini Brezovica pri Ljubljani sporazumeli, da bo na temeljih stare domačije, ki jo je nameraval podreti, zgradil nov objekt, oni pa bodo potem odkupili pritlične prostore s pripadajočim funkcionalnim zemljiščem. Dogovor so zapečatili s t. i. predpogodbo o sovlaganju, ki pa so si jo očitno tolmačili vsak po svoje ...
»Vse sem naredil pošteno, pošta me pa želi okrasti!« Stane Kirn
Zalomilo se je pri finančnem delu posla. Kirn trdi, da mu je pošta po predpogodbi nakazala približno polovico dogovorjenega zneska, več kot 180.000 evrov pa mu še dolgujejo. Denarja pa, kot kaže, še nekaj časa ne bo videl, če ga bo sploh, saj ima nasprotna stran v žepu pravnomočno sodbo ljubljanskega okrožnega sodišča, iz katere izhaja, da so bile njihove obveznosti do gostinca v celoti izpolnjene in da jim je dolžan izdati zemljiškoknjižno dovoljenje.
Pri Kirnu so jedli ljudje svetovnega formata.
Kirn je nad odločitvijo sodnikov ogorčen. »Kako lahko sodnica razsodi, da je predpogodba tako rekoč enako kot kupoprodajna pogodba?!« se je čudil in ob tem pojasnil, da v času, ko se je podpisovala predpogodba, sploh še ni imel gradbenega dovoljenja, odprta so bila še številna druga vprašanja, do takrat pa tudi ni dobil niti evra oziroma takratnega tolarja kupnine.
»V predpogodbi je bilo dogovorjeno, da se pogodba, na podlagi katere bo možen vpis novega lastnika v zemljiško knjigo, sklene po tem, ko so izpolnjena vsa določila predpogodbe,« je pripovedoval Kirn. Ob tem je izpostavil, da bi morala pošta odkupiti celotno funkcionalno zemljišče, ki ga je po opravljeni gradnji nastalo precej več, kot je bilo predvideno v predpogodbi, a ga ne želi, prav tako kot ne želi odvezati mošnjička za nadstandardno opremo poslovnih prostorov.
Kirn sodbo trenutno izpodbija pred ustavnim sodiščem, prepričan, da mu na nižjih instancah ni bila dana možnost do poštenega sojenja in da je bil kot mali človek v poslu z velikim državnim podjetjem, ki je povrhu še eden glavnih poslovnih partnerjev slovenskih sodišč, milo rečeno »jebena stranka«.
Primer pa bojda ni osamljen. Kirn pove, da ga je pred leti obiskal moški iz okolice Ljubljane, ki pa ga ni želel poimensko izpostaviti. Tudi pri njem so se menda oglasili predstavniki Pošte Slovenije, češ da bi radi v njegovem gospodarskem poslopju uredili svoje prostore: »Razložil sem mu, da imam z njimi slabe izkušnje. Potem pa me je čez nekaj dni poklical in povedal, da so prišli s pripravljeno predpogodbo, a so se na petah obrnili, ko jim je pojasnil, da je bil pri Kirnu ...«
Gostilna Kirn je gostilna s stoletno tradicijo. Tam so jedli najbolj znani. Večer, preden so jugoslovanski tanki krenili z Vrhnike proti Ljubljani, je Kirn stregel Janezu Janši, Igorju Bavčarju, Dimitriju Ruplu, Franciju Zavrlu ter še nekaterim drugim osamosvojiteljem. Pri Kirnu so sicer malicali tudi prvi demokratično izvoljeni predsednik Češkoslovaške Vaclav Havel, nekdanji italijanski premier Romano Prodi, španski kralj Juan Carlos z izvoljenko Sofijo, med pomembenšimi gosti je bil tudi dalajlama ...
Danes je gostilna odprta le še med vikendi. »Z ženo delava samo še zato, da odplačujeva kredit, ki sem ga moral najeti, ker sem bil v poslu s pošto opeharjen. Že 14 let nisva bila na dopustu. Skozi to izkušnjo sem se spremenil, ne gojim več negativnih čustev, razmišljam pozitivno, to je pa tudi vse, kar lahko naredim. Se pa sploh ne čudim, ko nekdo stvari reši po svoje. Da te pripeljejo tako daleč, ko pa nisi nič kriv!«
»Z ženo delava samo še zato, da lahko odplačujeva kredit.« Stane Kirn
Pošta se je v Kirnovo nepremičnino preselila leta 2002, zdaj pa popolnoma opremljeni prostori že vrsto let samevajo, saj je pošta po tem, ko jim je bila poleti 2009 ob neki (ne)priliki odklopljena elektrika, poslovalnico preselila v sosednjo zgradbo, v nekdanjo otroško knjižnico. Za nekatera pojasnila smo se kajpak obrnili tudi na Pošto Slovenije, vendar nam v zahtevanem času odgovorov niso uspeli pripraviti, tako jih bomo objavili v eni od prihodnjih številk.