Slovenija

Policija zaposluje kljub prepovedi zaradi varčevanja

Žiga Kariž
14. 1. 2015, 16.49
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Čeprav naj bi za javno upravo veljala prepoved zaposlovanja, slovenska policija išče nove sodelavce. Po šestmesečnem usposabljanju bodo lahko varovali zunanje meje Evropske unije oziroma bolje povedano: mejo s Hrvaško. Vsaj dokler ta ne vstopi v območje Schengenskega sporazuma, kar naj bi se zgodilo v naslednjih dveh letih.

STA

Na spletnih straneh slovenske policije se je v ponedeljek pojavil razpis, s katerim policisti iščejo nove sodelavce. Kot smo izvedeli, naj bi zaposlili kar 152 policijskih kandidatov, čeprav je zaposlovanje v javni upravi zaradi varčevanja prepovedano. Vse nove sile naj bi skrbele za varovanje zunanje meje EU, torej meje s Hrvaško, ki pa naj bi jo že v naslednjih dveh letih ukinili. Trenutno naj bi na tem področju delovalo 1450 policistov in policistk, ob tem, da sindikat policistov ocenjuje, da naj bi se v zadnjih treh letih njihovo število zaradi odhodov zmanjšalo za tristo.

V razpisu so zelo natančno navedeni kriteriji, po katerih bodo ocenjevali, kdo so primerni kandidati oziroma kandidatke. Za čuvaje meje so tako primerni vsi državljani Slovenije, ki imajo vsaj srednješolsko izobrazbo, niso bili pravnomočno obsojeni oziroma zoper njih ni vložena pravnomočna obtožnica zaradi naklepnega kaznivega dejanja. Prav tako kandidati ne smejo biti člani političnih strank, imeti pa morajo veljavno vozniško dovoljenje za B-kategorijo vozil.

Kako dolgo bo v resnici trajala njihova zaposlitev, je najbrž odvisno predvsem od tega, koliko časa bo Hrvaška potrebovala, da vstopi v območje Schengenskega sporazuma in v celoti prevzame varovanje zunanjih meja EU.

Vsi, ki se bodo prijavili, se bodo morali strinjati tudi z varnostnim preverjanjem, pri katerem bodo morali med drugim odgovoriti tudi na naslednja vprašanja:

»Ali se zdravite oziroma ali ste bili vključeni v zdravljenje zaradi odvisnosti od alkohola, drog, iger na srečo ali drugih oblik zasvojenosti?«

 »Ali ste član/-ica oziroma sodelujete v organizacijah ali skupinah, ki protipravno ogrožajo vitalne interese Republike Slovenije ali držav članic političnih, obrambnih in varnostnih zvez, katerih članica je Republika Slovenija?«

»Ali imate oziroma ste imeli stike z osebo, ki je ali bi lahko bila zdaj ali v preteklosti storilec kaznivih dejanj?«

Da bodo kandidati res sposobni opravljati vse naloge in premagati vse izzive, ki jih ponuja policijsko delo, morajo opraviti tudi test psihofizičnih sposobnosti, sestavljen iz petih preizkusov.

Razdaljo 60 metrov bodo morali preteči hitreje kot v 11,7 sekunde (kandidatke 13,7), v daljino z mesta skočiti vsaj 214 cm (kandidatke 156 cm), premagati ovire z vzvratno hojo v manj kot 9,6 sekunde (kandidatke 11,3 sekunde), vztrajati v vesi v zgibi vsaj 39 sekund (kandidatke 30 sekund), nato pa opraviti še Cooperjev test, kar pomeni, da bodo kandidati morali preteči 2400 metrov oziroma kandidatke 1600 metrov.

Kot so nam pojasnili na policiji, bodo v času zaposlitve za določen čas za čas usposabljanja izbrani kandidati zasedali delovno mesto policist – kandidat in ne bodo imenovani v uradniški naziv, uvrščeni pa bodo v 15. plačni razred, kar pomeni, da bo njihova izhodiščna plača znašala 758 evrov.

Po uspešnem zaključku usposabljanja bo z izbranimi predvidoma sklenjena pogodba o zaposlitvi za določen čas do pet let in bodo zasedali delovno mesto policist – NDM, uvrščeni pa bodo v 21. plačni razred, kar pomeni, da bo njihova izhodiščna plača 959,36 evra.

Kako dolgo bo v resnici trajala njihova zaposlitev, je najbrž odvisno predvsem od tega, koliko časa bo Hrvaška potrebovala, da vstopi v območje Schengenskega sporazuma in v celoti prevzame varovanje zunanjih meja EU. Čeprav naj bi naši južni sosedi sredi letošnjega leta že zaprosili za oceno pripravljenosti vstopa v schengensko območje, naj bi do trenutka, ko bodo razbremenili naše meje, pretekli vsaj še dve leti.