Kultura

Številni izrazi podpore Marku Breclju

STA/B.K.
14. 1. 2015, 14.54
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

V prostorih Društva prijateljev zmernega napredka v Kopru se je danes zbralo več predstavnikov mladinskih in kulturnih organizacij ter izrazilo podporo društvu, od katerega občina zahteva izselitev, in njegovemu predsedniku Marku Breclju. Govorci so izpostavili kakovostni presežek dejavnosti društva in njegov pomen za lokalno "underground" kulturo.

STA

Na "performirani novinarski konferenci", ki se je začela s pokanjem balonov zlate barve, je zbrane najprej nagovoril direktor Urada RS za mladino Peter Debeljak. Kot je poudaril, v uradu statusno, finančno in programsko podpirajo tiste strukture, ki izkazujejo nek presežek, Društvo prijateljev zmernega napredka (DPZN) pa v zadnjih letih ta presežek izkazuje.

"Razumemo lokalne skupnosti, da so v nezavidljivi poziciji, da je javno-finančna situacija stisnila tudi njih, ampak pogosto je to samo izgovor za neko načrtno politiko in tokrat imam občutek, da je temu tako," je ocenil Debeljak in dodal, da so v zvezi s tem pisali tudi koprskemu županu Borisu Popoviču.

Da gre v primeru izselitve DPZN za "ultrapolitično" zadevo, pa je poudaril sociolog Tonči Kuzmanić. Dogajanje v Kopru je Kuzmanić postavil v širši kontekst trenutnega dogajanja v Sloveniji. Kot je povedal, ima občutek, da imamo opravka s samomorilsko družbo, ki zelo intenzivno "ubija svoje najboljše potenciale".

Glasbenik Franci Blašković je spomnil na generacije glasbenikov, ki so se zvrstili v prostorih DPZN oz. Mladinskega, kulturnega, socialnega, multimedijskega in medgeneracijskega centra (MKSMC) Koper. Koprski center bi po njegovih besedah moral biti celo "zaščiteni spomenik".

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Mladi likovni ustvarjalec Vasko Vidmar je izpostavil prijateljsko toplino ter kreativnost in željo po ustvarjanju, ki jih je tu doživel, ter dodal, da si ne zna predstavljati, kaj bodo mladi počeli brez tega prostora.

Med drugimi so podporo DPZN izrazili tudi predstavniki mariborskega mladinskega centra Pekarna, mladinskega društva iz Bistrice ob Sotli, Centra nevladnih organizacij Slovenije in Cerkljanskega mladinskega centra.

Že pred tem so se na dogajanje odzvali tudi v lokalnem odboru Obalno-kraške Iniciative za demokratični socializem, članice Združene levice. Pri tem so opozorili na širši pomen MKSMC kot prostora naprednih dejavnosti, ki skušajo mlade vzgajati v duhu samostojnega mišljenja in kritičnosti. Občino so ob tem pozvali k preklicu odločitve o izselitvi društva.

Mestna občina Koper, ki je lastnik omenjenih prostorov, v katerih DPZN deluje že 20 let, je pred dnevi zahtevala njegovo izselitev. Kot so pojasnili, je v zadnjih letih v občini vzniknilo kar nekaj novih nevladnih organizacij s področja mladine, ki imajo dobre programe in zainteresirane uporabnike, nimajo pa ustreznih prostorov. Prostore, kjer trenutno deluje DPZN, želijo zato prenoviti in jim dati novo vsebino.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja